Parenting

Obiecanki cacanki. Psycholog:"Rodzice zapominają, ale dzieci nigdy"

Parenting

Aktualizacja:

„Ale przecież obiecaliście”- słyszą często rodzice. Co mają zrobić, gdy nie mogą spełnić prośby dziecka? O konsekwencjach niedotrzymanej obietnicy rozmawialiśmy z psycholog Aleksandrą Piotrowską oraz blogerami: Marią Wolną-Pasek i Michałem Będźmirowskim.

Obiecanki cacanki

Zdarza się, że chcąc "przekupić" dziecko, składamy mu obietnicę - słodycze, lody, zabawki. Robimy wszystko, bo gdzieś się spieszymy, maluch nie chce z nami współpracować, a czas goni. Mówimy coś na zachętę, a potem o tym zapominamy lub chcemy zapomnieć. Z podkreśleniem słowa MY. Dziecko tego nigdy nie zrobi (chyba, że cudem) i będzie dzielnie czekało.

Bardzo często obserwuje błąd polegający na bezrefleksyjnym, impulsywnym usługiwaniu się obietnicami, których rodzice ani nie myślą dotrzymać. Rodzice uczą swoje dzieci, że można nie być odpowiedzialnym za swoje słowa

- podkreśla psycholog Aleksandra Piotrowska.

Co zrobić, jeśli nie możemy dotrzymać danego słowa? Psycholog radzi, by wytłumaczyć powód odmowy. Dziecko powinno się traktować z należytym szacunkiem. Nie ma się co łudzić, że zapomni.

Dobre i złe obietnice

Blogerka Maria Wolna-Pasek pewnego dnia zabrała córkę po lekcjach języka angielskiego na lody. Kiedy następnego razu dziewczynka nie chciała pójść na zajęcia, Maria próbowała ją zachęcić. Wtedy usłyszała pytanie: "Mamo, pójdziemy po angielskim na lody?".

Stawiam sobie za punkt honoru to, żeby dotrzymać obietnicę

Jak przyznaje blogerka, kiedy w dzieciństwie usłyszała powiedzenie "obiecanki cacanki, a głupiemu radość" przyrzekła sobie, że nigdy nie wypowie go do córki.

Ważne jest budowanie zaufania - dodaje bloger Michał Będźmirowski. Jego zdaniem, dziecko musi czuć bezpieczeństwo, wiedzieć, że może liczyć na rodzica.

Jeżeli dziecko zauważy, że wywiązujemy się z danego słowa, ono też będzie to robiło

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości