Mamo, tato, nie krzycz! Co zrobić, by nie podnosić na dziecko głosu?

Parenting

Aktualizacja:

Od ponad tygodnia zostajemy w domu. Dzieci nie chodzą do szkoły i przedszkoli, rodzice pracują zdalnie. Sytuacja może budzić pewne frustracje i napięcia, które wyładowujemy na dzieciach. Kończy się najczęściej krzykiem… O negatywnych skutkach krzyku porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Agnieszką Golą.

Co krzyk robi dzieciom?

Jak krzyk wpływa na dziecko? Zawsze negatywnie. Krzyk wyrządza samą szkodę na rozwoju emocjonalnym i społecznym malucha. Jest karą. Powoduje poczucie winy u dziecka. Odbija to się również na relacjach rodzic-dziecko. Niestety krzyk wpływa też na zmiany w mózgu dziecka.

Wzbudza w dziecku lęk, a więc automatycznie uruchamia się w dziecku hormon stresu kortyzol, który w takim długofalowym działaniu, jeżeli rodzic przyjął taki model dyscyplinowania dziecka, powoduje też zmiany w mózgu, a pamiętajmy, że mózg młodego człowieka rozwija się do 20. roku życia, zwłaszcza te obszary, które są odpowiedzialne za radzenie sobie z emocjami

- tłumaczy psycholog dziecięca Agnieszka Gola.

Co zrobić, by nie krzyczeć na dzieci?

Najczęściej krzyczymy, gdy dziecko nas nie słucha i nie wykonuje naszych poleceń. Co jest krzykiem, a co stanowczym zwróceniem uwagi dziecku? Psycholog zaznacza, że w wychowaniu naszego dziecka musimy być autentyczni. Najlepszym sposobem na komunikację z dzieckiem jest dialog, a żeby go rozpocząć, my dorośli musimy się uspokoić.

Jeżeli coś nas irytuje, stresuje, nie możemy zwrócić naszemu dziecku uwagi z uśmiechem, ale jeżeli dochodzi do takiego skumulowania się gniewu i złości i dajemy ten upust emocji poprzez krzyk, to wzbudzi tylko w dziecku lęk

- mówi psycholog, która dodaje, że jeżeli już dojdzie do tego typu sytuacji należy z dzieckiem szczerze porozmawiać, wyjaśnić i przeprosić, o czym niestety rodzice bardzo często zapominają.

Więcej o tym, jak się uspokoić i nie krzyczeć na dziecko posłuchacie w naszej rozmowie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska