Parenting

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Oto najnowsze dane

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Money.pl
Wychowanie dziecka

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha przeprowadzili analizę kosztów wychowania dziecka w 2022 roku. Wynika z niej, że nakłady na dziecko do 18. roku życia wynoszą 265 tysięcy złotych. Największy wzrost cen odnotowano w kategoriach związanych z transportem, żywnością i mieszkaniem.

Koszty wychowania dziecka w 2022 roku

Koszty wychowania pociechy są coraz wyższe. Eksperci zauważają, że wzrastają one z roku na rok. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania dziecka w 2022 roku (do 18. roku życia oraz według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 265 tysięcy złotych.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Porównując wyniki raportu z 2021 roku, nakłady wzrosły aż o 4,3%. Instytut naukowo-badawczy wykazał w analizie, że rzeczywisty poziom kosztów wychowania dziecka pokazał ograniczenie konsumpcji będące skutkiem podwyżki cen. Wzrost procentowy wiązał się z cięciem kosztów w stosunku do 2020 roku o 5,4%, z powodu wzrostu cen aż o 10,3%.

Wydatki na dziecko

Przy utrzymaniu ilościowego poziomu konsumpcji z 2020 roku koszt utrzymania jednego dziecka wzrósłby do 280 tysięcy. Według analizy Centrum im. Adama Smitha rodzice płacą najwięcej za "transport i łączność" (28%), "żywność" (26%) oraz "mieszkanie" (21%).

Ekspertka Centrum im. Adama Smitha Anna Gołębicka podkreśliła, że czynniki takie jak aktualna, niestabilna sytuacja społeczno-polityczna i proces inflacyjny wpłyną negatywnie na demografię w Polsce.

Specjalistka zaznaczyła również, że należy liczyć się z ograniczeniem wydatków np. na dodatkową edukację dla dzieci, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do obniżenia poziomu wykształcenia społeczeństwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mikael Vaisanen / Getty Images

Pozostałe wiadomości