Parenting

Ferie zimowe w województwie dolnośląskim. Kiedy wypadają? Jakie atrakcje warto zwiedzić?

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
busemprzeswiat/pozwiedzane
unguryanu/Getty ImagesFerie zimowe w województwie dolnośląskim. Kiedy wypadają? Jakie atrakcje warto zwiedzić?

Ferie zimowe w części Polski się już rozpoczęły, jednak w województwie dolnośląskim zaczną się za kilka dni. Sprawdź, kiedy dokładnie wypadają i co warto zwiedzić podczas zimowej przerwy od szkoły. 

Kiedy wypadają ferie w województwie dolnośląskim?

Ferie w województwie dolnośląskim wypadają w terminie od 31 stycznia do 13 lutego. W tym samym czasie ferie będą mieli również uczniowie z województwa mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Tegoroczne ferie mimo piątej fali pandemii COVID-19 odbywają się w różnych terminach. Ma to na celu odciążenie turystyki i zmniejszenie ruchu, a w efekcie zmniejszenie możliwości zarażenia się. Jednocześnie także dzieci z różnych części Polski będą miały szansę lepiej odpocząć. 

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zwiedzanie w dolnośląskim

Dolny Śląsk to kraina zamków, pałaców i ruin. Warto je zwiedzać o każdej porze roku, gdyż w każdej wyglądają zupełnie inaczej, a przy tym zjawiskowo. Z najsłynniejszych zamków koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Czocha, w którym powstała polska ekranizacja Wiedźmina, a w wakacje miejsce zmienia się w polski Hogwart. Można go zwiedzać samotnie lub z przewodnikiem, a w okolicy znajduje się kawiarnia, restauracja i hotel. Polecamy również odwiedzić Srebrną Górę, która jest największą górską twierdzą w Europie. Atrakcja możliwa jest do zwiedzania jedynie z przewodnikiem, jednak warto się skusić i poznać historię tego miejsca. Dla osób zainteresowanych nieco bardziej "współczesną" architekturą, niż średniowieczne zamki, punktem obowiązkowym na trasie będzie Neogotycki Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowym, który powstał w XIX wieku. Pałac można zwiedzić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, gdzie rozpościerają się przepiękne ogrody.

W tym miejscu warto również odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych, w których ziemia utworzyła bajkowe wręcz formacje skalne. Zimą przepięknie prezentuje się także Kraina Wygasłych Wulkanów z największą górą Ostrzycą, nazywaną śląską górą Fudżi. Kolejnym parkiem, który warto odwiedzić jest Rudawski Park Krajobrazowy, który jest idealny dla najmłodszych. Nie ma w nim wysokich gór, a za to dostępne są krótkie i niewymagające szlaki.

Atrakcje na ferie w dolnośląskim

Idealnym pomysłem na ferie w województwie dolnośląskim będą oczywiście narty. Zimowe szaleństwo można uskuteczniać w Sudetach, na stacji narciarskiej Łysa Góra, w Górach Kaczawskich, Zielenicu, Czarnej Górze, Dziwiszowie czy słynnej Szklarskiej Porębie.

Fanom basenów na pewno przypadnie do gustu pomysł na jednodniowy wypad do Term Cieplickich, w których znajdą się atrakcje dla dorosłych, jak SPA, oraz dzieci - w obiekcie znajduje się kompleks zjeżdżalni.

Ponadto, w swoich miastach warto sprawdzać aktualną ofertę Domów Kultury i Muzeów, ponieważ co roku prowadzone są w nich warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także półkolonie, czyli zajęcia w ciągu dnia. Podczas takich zorganizowanych ferii nasze pociechy mogą rozwijać i poszerzać swoje zainteresowania.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: busemprzeswiat/pozwiedzane

Źródło zdjęcia głównego: unguryanu/Getty Images

Pozostałe wiadomości