Dziecko

Zuzanna i Antoni - najpopularniejsze imiona w 2019 roku. Jakie imiona nadawaliśmy dzieciom?

Dziecko

Aktualizacja:

Moda na nadawane imiona zmienia się co sezon. Jakie imiona wiodły prym w minionym 2019 roku? Jakie warunki musi spełnić imię, by zostało zaakceptowane w USC? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy językoznawczynię UW dr hab. Katarzynę Kłosińską.

Zgodnie z przepisami

Jak wspomniała, dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni UW i przewodnicząca Rady Języka Polskiego, zgodnie z prawem, rodzice nie mogą nadawać dzieciom imion zdrobniałych, uwłaczających czy ośmieszających. Decyzja o tym, czy propozycja rodziców spełnia wszelkie wymagania, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Ulubione imiona Polaków

Już od kilku lat możemy zauważyć tendencję na imiona tradycyjne. W Warszawie, w pierwszej połowie 2019 roku rodzice najczęściej nazywali swoje dzieci: Zuzanna i Antoni.

Wśród imion dla dziewczynek największą popularnością cieszyły się:

  • Julia,
  • Maja,
  • Zofia
  • Hanna

W pierwszej piątce imion nadawanych chłopcom znalazły się także:

  • Jakub,
  • Jan,
  • Szymon
  • Aleksander

Zosia i Janek w Poznaniu

W Poznaniu najczęściej nadawanymi imionami w 2019 roku były Zofia i Jan. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu, w minionym roku pojawiło się 343 nowo narodzonych Janków oraz 287 małych Zoś.

W styczniu rodzice rejestrować będą jeszcze swoje dzieci urodzone pod koniec grudnia. Lista najpopularniejszych imion dzieci urodzonych w poznańskich szpitalach nie powinna się jednak zmienić

– podał zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu Krzysztof Konarski.

Kolejnymi najpopularniejszymi imionami żeńskimi dzieci urodzonych w 2019 roku były: Julia, Zuzanna, Hanna, Maja, Maria, Lena, Antonina, Helena i Oliwia. W rankingu najczęściej nadawanych imion męskich, za Janem, Stanisławem i Antonim, znaleźli się Jakub, Franciszek, Aleksander, Wojciech, Leon, Mikołaj oraz Szymon.

Poznański magistrat poinformował, że wśród dzieci urodzonych w 2019 roku znalazła się jedna Wanessa i jedna Hana. Miastu przybył też jeden nowo narodzony Lucas i jeden Mariusz.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości