Dziecko

Uważaj, co podarujesz dziecku na święta. 5 rzeczy, których nie powinieneś kupować maluchowi

Dziecko

Aktualizacja:

W jednym z krakowskich szpitali lekarze wyciągnęli 50 kulek magnetycznych z brzucha dziecka. To nie pierwszy taki przypadek. O bezpiecznych i niebezpiecznych zabawkach opowiedziała ekspertka Magdalena Kordaszewska.

Bezpieczne i niebezpieczne zabawki

Sytuacja, która miała miejsce w krakowskim szpitalu, nie powinna się wydarzyć. Niestety, częściej zdarza się, że zabawki, zamiast bawić, szkodzą dzieciom. Rodzice, mając dobre chęci, kupują wymarzoną przez ich pociechę zabawkę, nie wiedząc o tym, że może stanowić poważne zagrożenie.

Drodzy rodzice, dziadkowie, wujkowie, jeżeli kupujecie zabawkę w sklepie, to nie znaczy, że ona jest bezpieczna. Nawet jeżeli producent napisze CE na opakowaniu, nie znaczy, że ona spełnia te normy europejskie. To jest jego deklaracja

- tłumaczy Magdalena Kordaszewska, ekspert od zabawek dla dzieci.

Czy to oznacza, że każda zabawka stanowi zagrożenie? Oczywiście, że nie. Przy wyborze prezentu warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.

- Zabawka musi mieć adres producenta, jego nazwę, musi mieć oświadczenie z certyfikatem europejskim – dodaje ekspertka.

5 zabawek, których nie należy kupować dzieciom

Każdy rodzic wie, że wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka nie zawsze bywa łatwy. Zdarza się, że maluchy marzą o czymś, co nie jest dla nich ani odpowiednie, ani bezpieczne. Magdalena Kordaszewska opowiedziała o zabawkach, których nie powinniśmy kupować naszym dzieciom.

  • Pluszaki z plastikowymi elementami – w teorii pluszaki powinny być odpowiednie dla dzieci od urodzenia. Niestety dołączone do nich plastikowe elementy, mogą stanowić zagrożenie. - Jeżeli ma plastikowy nosek, mogę się założyć, że to jest do połknięcia – zauważa ekspertka.
  • Głośne zabawki – wydawanie dźwięków przez zabawkę jest atrakcyjne, dopóki nie jest zbyt głośne. - Zabawka dźwiękowa nie może grać głośniej niż 80 decybeli. Nie może przekraczać tej granicy, ponieważ słuch dziecka jest dużo bardziej wrażliwy niż nasz – mówi Magdalena Kordaszewska.
  • Zabawki z długim sznurkiem – słodki piesek na smyczy może okazać się niebezpieczny. Dlaczego? 22 centymetry to jest taka długość sznurka, linki, która nie może być przy zabawce, bo inaczej jest ryzyko uduszenia – wyjaśnia ekspertka.
  • Zabawki z magnesami – podobnie jak to się zdarzyło w Krakowie, dziecko może połknąć magnesy.
  • Żołnierzyki, zabawki z małymi elementami – dziecko w łatwy sposób może je odczepić i połknąć. - Uwaga na te zabawki dla maluchów - trzeba sprawdzić, czy plastik, który jest do nich dołączony nie ma elementów ostrych, wystających, czy nie może zadziałać jak nóż – dodała Magdalena Kordaszewska.

Zobacz też:

Pomocy, moje dziecko nie chce jeść! Dr Ewa Winnicka o najczęstszych błędach żywieniowych rodziców

Wigilijne dania na zdrowie. Czego się wystrzegać, a co można jeść bez obaw? "Majonez tak naprawdę nie jest zły"

Dlaczego warto czytać dzieciom już od urodzenia? Gabriela Dul: "Chodzi o to, by zbudować więź"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości