Dziecko

Jazda na rolkach czy na wrotkach - co jest prostsze dla dziecka?

Dziecko

Aktualizacja:
Fot. Angelita Niedziejko / Getty Images

Jazda na wrotkach i na rolkach cieszy się wśród dzieci ogromną popularnością. Oba sprzęty mają swoje plusy i minusy. Wrotki zapewniają większą stabilizację, natomiast rolki swobodniejszą i prostszą do opanowania jazdę. Co jest lepsze dla dzieci - wrotki czy rolki? Na czym łatwiej jeździć?

Moda na wrotki wróciła wiele lat temu, z każdym rokiem wzbudzając coraz większe zainteresowanie. Kojarzące się głównie z kolorowymi teledyskami dziecięcych idoli wrotki sprawiają, że chce mieć je każda dziewczynka i chłopiec. Rodzice, decydując się na kupno, rozważają również dziecięce rolki. Zarówno jazda na rolkach, jak i na wrotkach cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Buty rolek są subtelniejsze i przypominają łyżwy do jazdy figurowej. Różni je ponadto rozkład kół. We wrotkach umiejscowione są one w dwóch rzędach. Co czyni je łatwiejszymi do jazdy? Co jest lepsze: wrotki czy rolki?

Wrotki czy rolki dla dziecka?

Zarówno wrotki, jak i rolki mają swoje plusy i minusy, można je zatem traktować jako różne etapy nauki jazdy, dostosowane do umiejętności dziecka.

Wrotki mają mniejszy but, który bardziej przylega do stopy. Rozstaw kół - 2 z przodu i 2 z tyłu - daje większą stabilizację, przez co dziecku łatwiej się utrzymać na wrotkach. Stojąc w miejscu, dziecko nie musi balansować, by złapać równowagę. Wrotki mogą być dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci , które dopiero stawiają pierwsze kroki w rolkarstwie.

Stabilizacja to główny argument przemawiający za wrotkami , jednak co do samej techniki jazdy, jest ona bardziej wymagająca niż jazda na rolkach. O ile na wrotkach łatwiej jest utrzymać równowagę, to jazda na nich jest trudniejsza. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj wąski rozstaw kół, który powoduje, że wiele osób chwieje się do tyłu i do przodu. Trudniejsze jest również hamowanie.

Minusem wrotek jest brak możliwości osiągnięcia większych prędkości. Wrotki dają możliwość jazdy wolnej, która może być świetną formą zabawy. Nie można od nich wymagać sportowej i szybkiej jazdy, na co mogą narzekać trochę starsze dzieci, które chcą szkolić się i rozwijać swoją technikę jazdy. Wrotki są mniej zwrotne i zdecydowanie ograniczają większość ruchów podczas jazdy.

Rolki w początkowym okresie mogą sprawiać trudności dzieciom ze względu na rozstaw kół, które wymagają umiejętności utrzymania równowagi i balansowania ciałem . Jazda na rolkach jest jednak prostsza . Co prawda wymaga opanowania podstawowych umiejętności hamowania, skręcania i omijania, jednak z czasem przeradza się w prawdziwą przyjemność.

Wrotko-rolki - najlepsze rozwiązanie?

Co więcej producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i oferują jeszcze bardziej uproszczoną wersję rolek, tzw. wrotko-rolki . To połączenie wrotek i rolek idealne jest dla najmłodszych dzieci i wszystkich początkujących. Umożliwia to mieszany system budowy kół. Przednie dwa koła mają rozstaw taki, jak w przypadku rolek - jedne za drugim. Tylne koła natomiast, podobnie jak we wrotkach są umiejscowione na przeciw siebie.

Wrotko-rolki zapewniają dziecku pełną stabilizację i utrzymanie równowagi. Po opanowaniu podstawowych umiejętności jazdy tylne koła można zdemontować, przeobrażając sprzęt w typowe rolki.

Na czym jest łatwiej jeździć, na wrotkach czy rolkach?

Jeżeli mówimy o dziecku całkowicie początkującym, lepszym wyborem będą rolki. Jest to co prawda rzucenie malucha na głęboką wodę, ale wszystko zależy od czasu, jaki upłynie, kiedy dziecko z łatwością utrzyma na rolkach równowagę. Biorąc pod uwagę zapał dzieci i szybkość przyswajania wiedzy już w najmłodszych latach, nie będzie to dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Wręcz przeciwnie, pokonywanie słabości i coraz sprawniejsza nauka jazdy będzie dla dziecka nie tylko świetną zabawą, ale zdobywaniem umiejętności, którymi będzie mógł pochwalić się przed swoimi rówieśnikami i rodzicami.

Coraz większą popularność zyskują również szkółki jazdy na rolkach , do których można zapisać dzieci. Pod okiem profesjonalistów maluchy uczą się podstawowych technik jazdy, a z biegiem czasu nawet pokonywania drobnych przeszkód. To fantastyczna forma spędzania wolnego czasu, okazja do wsparcia rozwoju fizycznego dziecka i zaszczepienia w nim pasji, którą będzie mógł rozwijać z biegiem lat.

Ochraniacze dla dzieci do jazdy na rolkach i wrotkach

Każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji, dlatego wraz z zakupem rolek czy wrotek niezbędny jest też zakup akcesoriów ochraniających dziecko . Podstawowy zestaw zawiera kask, ochronę nadgarstków, łokci i kolan . Producenci oferują kupno wszystkiego w formie pakietu bądź dobór pojedynczych akcesoriów. Ochraniacze powinny być bardzo dobrej jakości i najlepiej pochodzić od certyfikowanych i sprawdzonych firm. Najlepsze są sztywne i wytrzymałe, ale jednocześnie elastyczne, by nie krępowały ruchów dziecka. Warto, by miały systemy wentylacyjne odprowadzające wilgoć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości