Dziecko

Jest pierwsza ofiara tajemniczej choroby wątroby wśród dzieci. WHO alarmuje

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
today.com
Szpital

W wyniku ostrego zapalenia wątroby zmarło co najmniej jedno dziecko - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia. Natomiast 17 małych pacjentów wymagało przeszczepu narządu. Jaka jest przyczyna wzrostu zachorowań?

Choroba atakuje wątroby dzieci. Jest pierwsza ofiara

Pierwszy przypadek ostrego zapalenia wątroby odnotowano 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii. 23 kwietnia wiadomo było już o 169 zachorowaniach w różnych krajach, w tym: w Hiszpanii (13), Izraelu (12) i Stanach Zjednoczonych (9). Dzieci dotknięte chorobą są w wieku od miesiąca do 16 lat. Objawy w zgłoszonych przypadkach to żółtaczka, biegunka, wymioty, ból brzucha, a także podwyższony poziom enzymów wątrobowych. Do tej pory już 17 małych pacjentów przeszło operacje przeszczepu wątroby, a jedno dziecko zmarło.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Nie jest jeszcze jasne, czy nastąpił wzrost przypadków zapalenia wątroby, czy wzrost świadomości przypadków zapalenia wątroby, które występują w oczekiwanym tempie, ale pozostają niewykryte - czytamy w komunikacie WHO.

Tajemnicze zapalenie wątroby

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wszystko wskazuje na to, że nie jest to typowe wirusowe zapalenie wątroby. Badania laboratoryjne wykluczyły wirusy zapalenia wątroby (WZW) typu A, B, C, D i E. Eksperci nie są zgodni co do przyczyny choroby. Natomiast wielu z nich wskazuje, że winny jest adenowirus, który został wykryty w co najmniej 74 przypadkach.

Zobacz wideo: Co szkodzi wątrobie?

Co szkodzi wątrobie?
Co szkodzi wątrobie?Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: today.com

Źródło zdjęcia głównego: AgFang/Getty Images

Pozostałe wiadomości