Dziecko

U babci i dziadka jest najlepiej, bo… można więcej

Dziecko


Dziadkowie są w naszym życiu bardzo ważni. Relacje wnuków z dziadkami oparte są na miłości i więzi, która buduje na całe życie oraz na braku wszelkich zakazów. O tym, jak dbać o relacje z dziadkami rozmawialiśmy w studiu Dzień dobry TVN.

Nie ma jak u dziadków

Jak zwróciła uwagę psycholog Aleksandra Piotrowska, relacja dziadków z wnuczętami jest niepowtarzalna i piękna. Babcia i dziadek dają wnukom czas pełen cierpliwości, miłości i uwagi. Są już w innej sytuacji życiowej, często na emeryturze, mają więc czas, by skupić się tylko na ukochanych wnukach.

Całe nasze emocje, całe zainteresowanie kierujemy na wnuki.

- zauważyła Aleksandra Piotrowska.

Wnuki z kolei dają swoim dziadkom poczucie, że ich wiedza i doświadczenie są ważne i nie przepadną. Wnuki zapewniają również zastrzyk pozytywnej energii, kiedy razem grają w gry planszowe lub spędzają czas na świeżym powietrzu.

Sąsiedzkie przyjaźnie

Dzieci z jednego z gdańskich przedszkoli regularnie spotykają się z mieszkańcami domu seniora. Magdalena Kowalczys, dyrektor placówki przyznała, że jej podopieczni - seniorzy, zapytani, czy wolą mieć pokój z widokiem na ogród, czy na osiedle, zazwyczaj odpowiadają, że z widokiem na przedszkole. W momencie, kiedy dochodzi do spotkania osób starszych z przedszkolakami, twarze seniorów wyglądają zupełnie inaczej. Są pogodni. Spontaniczna radość dzieci im się udziela.

To jest czas, kiedy seniorzy do nas przychodzą i czytają dzieciom bajki. To czytanie nigdy nie jest takie same. Grają razem na instrumentach, śpiewają piosenki. Widać taką dużą potrzebę czułości między dziećmi, a seniorami, którzy nie raz wzruszają się podczas naszych spotkań. Sąsiedztwo osób starszych pomaga dzieciom dostrzec drugiego człowieka, że się zmieniamy z biegiem czasu.

- zaznaczyła dyrektor przedszkola Katarzyna Duchlińska.

W czasie sąsiedzkich spotkań dzieci dużo rozmawiają z seniorami, zadają pytania, szukają porady. Odwdzięczają się uśmiechem i uściskiem, a to seniorów cieszy najbardziej.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości