Leśne szkoły stają się coraz popularniejsze. Co daje dzieciom zabawa w błocie i kontakt z naturą?

Dziecko

Aktualizacja:

Obecnie zatroskani rodzice coraz częściej wysyłają swoje dzieci do leśnych szkół, aby nauczyły się obcować z naturą. Odwiedziliśmy jedno z takich miejsc pod Warszawą i porozmawialiśmy z wykwalifikowanymi nauczycielami.

Szkoła w sosnowym lesie

Leśna nauka to całkiem nowy trend. Skąd bierze się jego rosnąca popularność? Zapytaliśmy o to nauczycieli z podwarszawskiej szkółki w sosnowym lesie, Saula Simpsona i Steve’a Robertsa.

Wiadomo, że teraz dzieci mają strasznie zajęty tryb życia – mają wiele rzeczy w szkołach, a także na zajęciach pozaszkolnych. Dlatego tworzymy dla nich środowisko, gdzie mogą przeżywać przygody i uczyć się pewnych umiejętności

- mówi Saul.

Dzieci tworzą sztukę, uczą się myślenia kreatywnego i umiejętności motorycznych. Na własnej skórze przekonują się także, jak należy radzić sobie w lesie.

Mają kontakt z naturą i naturalnymi materiałami

- dodał Steve.

Podopieczni pod czujnym okiem nauczycieli dowiadują się także, jak rozpoznawać ślady zwierząt i jak radzić sobie w sytuacjach nieprzewidywalnych.

Sytuacja każdego dnia jest dynamiczna, wiele zależy od tego, co spotka grupę danego dnia. W Pines Forest School mogą uczyć się całe klasy, a także indywidualne osoby w różnym wieku. Jako że nauczyciele pochodzą z Manchesteru, lekcje w lesie pomagają także dzieciom w rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Przede wszystkim uczymy dzieci precyzyjnych reguł bezpieczeństwa

- mówią opiekunowie.

Pines Forest School – historia

Pines jest szkołą leśną wzorowaną na skandynawskich szkołach plenerowych. W Polsce prowadzona jest przez specjalistów nauczania leśnego posiadających certyfikaty Open College Network. Ich idea opiera się na świadomym, kontrolowanym podejmowaniu ryzyka w celu zrównoważonego i kreatywnego rozwoju młodego człowieka.

Zintegrowana społeczność znajduje się w centrum wszystkich naszych działań, a nasz etos wywodzi się z przekonania, że podejmowanie ryzyka i samodzielne uczenie się, są niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi, z którymi pracujemy. Kładziemy nacisk na związek naszych uczniów ze światem natury i promujemy nauczanie holistyczne. Wspieramy naszych podopiecznych w stawaniu się mądrymi, kreatywnymi, inteligentnymi, niezależnymi, pewnymi siebie, odpornymi psychicznie i empatycznymi ludźmi, dbającymi o siebie wzajemnie i o otaczające ich środowisko

- mówią przedstawiciele Pines Forest School.

Aby dowiedzieć się więcej o Pines wystarczy porozmawiać z jej założycielami. Można ich odwiedzić na Kabatach i w Łomiankach.

Spanie w lesie

Przygodę z bushcraftem można też przeżyć na własną rękę. W ten sposób zrobiła Martyna Biegańska. I jak przyznaje, dopiero gdy zabrała syna do lasu, na nowo odnalazła z nim wspólny język.

Rzemiosło w buszu to działanie na terenie natury z zasadami i z szacunkiem do natury

- tłumaczy w reportaży dla Dzień Dobry Wakacje mama Huberta.

Agnieszka Nastula także pokochała wypoczynek z rodziną w środku lasu. Tą pasją zaraziła się od swojego męża, który zaczął projektować odzież outdoorową. I choć Nastula na początku nie była przekonana do tego pomysłu, szybko zakochała się w odpoczynku na łonie natury.

Obejrzyjcie cały reportaż o rodzinach, które czas wolny spędzają w lesie. A potem... zainspirujcie się!

Zobacz także:

Anna Lewandowska o powrocie do formy: "Nie jest łatwo, jak po pierwszym dziecku"

Córka Angeliny Jolie i Brada Pitta zmieniła imię na męskie. 14-latka nie nazywa się już "Shiloh"

Marta Żmuda Trzebiatowska o macierzyństwie: „Na pewno popełniam mnóstwo błędów, ale daje sobie też na to przyzwolenie”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska