Dziecko

Szczerość u dziecka. Jak wytłumaczyć najmłodszym, że prawdomówność może ranić?

Dziecko

Aktualizacja:

Szczerość jest dla dzieci rzeczą całkowicie naturalną, jednak potrafi doprowadzić do dość niezręcznych sytuacji. Znajomość panujących norm społecznych wzrasta z czasem, a początki bywają kłopotliwe, szczególnie dla rodziców. Jak nauczyć dziecko, kiedy powinno zachować swoje myśli dla siebie?

Szczerość bywa czasem problematyczna. Przekonała się o tym mama pewnego 6-latka, która została wezwana do szkoły, po tym, jak chłopiec napisał szczery do bólu list do swojej nauczycielki. Co oburzyło chłopca? Kobieta zabrała uczniowi zabawki za to, że rozmawiał z kolegą podczas lekcji. Rozgniewane dziecko przelało swoje oburzenie na papier i napisało, co myśli o nauczycielce. Mimo że przez szczerość syna mama chłopca najadła się w szkole wstydu, Internauci stanęli murem za maluchem i uznali jego szczerość za... uroczą.

Dziecko szczere do bólu

Małe dzieci nie rozumieją wielu norm funkcjonujących w świecie dorosłych. Szczerość jest w ich przypadku zjawiskiem rozwojowym. Dopiero z wiekiem wykształcają się u dzieci kompetencje społeczne. Nim to jednak nastąpi, ich kontrola intelektualna nad własnymi zachowaniami i emocjami bywa problematyczna.

Niektórym ta szczerość w mniejszym lub większym stopniu zostaje na wiele dalszych lat życia i to bywa poważną komplikacją. Tego typu wypowiedzi u dzieci gotowi jesteśmy jeszcze przełknąć. Oczywiście, dzieci są różne. Niektóre wcześniej odkrywają to, że ich zachowania wpływają na stany emocjonalne i zachowania innych ludzi i w przemyślany sposób uwzględniają, że nie opłaca im się mówić pewnych rzeczy, bo to się może źle skończyć. W większości dzieci, z którymi się stykamy w naszej kulturze, od 6-latka takiej samokontroli nie można jeszcze wymagać

– wyjaśniła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Jak radzić sobie z nadmierną szczerością u dziecka?

Na ogół odkrywanie i rozwijanie kompetencji, pozwalających utrzymać szczerość na wodzy trwa u dzieci do około 6 roku życia . Nauka tych zachowań wymaga czasu, ponieważ dziecko samo musi zrozumieć, że jego słowa i czyny mogą sprawić przykrość innym.

Trzeba czasu, lat i zgromadzenia iluś doświadczeń, żeby dziecko samo wyciągnęło wniosek, że takie 100-procentowo szczere uzewnętrznianie swoich życzeń wobec drugiej osoby nie jest najlepszym pomysłem. Miejmy świadomość, że nie wszystko da się dziecku wytłumaczyć i wyjaśnić. Wiele rzeczy dziecko musi odkryć samo

– zauważyła Aleksandra Piotrowska.

Zdaniem pedagog, rodzice powinni nauczyć dziecko przepraszania za swoje zachowanie i wytłumaczyć, że nie każde oburzenie, które odczuwają powinno przekładać się na postawy wobec innych ludzi. Malucha należy wielokrotnie i spokojnie uświadomić, że szczerość może sprawić komuś przykrość.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak rozwijać talent u dziecka? Poznaj Doodle Boya – uzdolnionego 10-latka, którego rysunki podbiły Internet

Obrażony rodzic. Psycholog: "To zachowanie jest dla dziecka nieczytelne"

Jak nauczyć dziecko samodzielności? Pomóc w tym może plan daltoński. Co to takiego?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości