Dziecko

Szczepionka przeciw kleszczom. Co nam daje? Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Dziecko

Aktualizacja:
Lekarz szczepi dziecko

Szczepionka przeciw kleszczom nie istnieje. Istnieje za to szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jest ona, przez spore grono ekspertów uważana za jedną z bardziej potrzebnych i zalecanych aktualnie szczepionek. Pozwala bowiem skutecznie ochronić się przed KZM, które notuje się obecnie już na terenie całego kraju. Szczepionka na kleszcze jednak nadal jest nieobowiązkowa, a jedynie zalecana, i co się z tym wiąże – także nierefundowana.

 • Szczepionka na kleszcze - szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu
 • Szczepionka przeciw boreliozie nie istnieje
 • Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych zaleca się osobom, które spędzają czas na świeżym powietrzu
 • Powikłania po szczepieniu na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych
 • Szczepionka przeciw kleszczom – opinie

Całościowa cena szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu to prawie 400 zł. Trzeba jednak pamiętać, że skutki kleszczowego zapalenia mózgu mogą być bardzo poważne, dlatego może warto rozważyć szczepionkę, jako inwestycję we własne zdrowie.

Na czym polega szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Szczepionka na kleszcze występuje w formie inaktywowanej szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przyjmuje się ją w 3 dawkach szczepienia pierwotnego.

Szczepionkę przeciw kleszczom najlepiej podawać zimą lub wczesną wiosną. W ten sposób można zapewnić sobie ochronę na cały czas aktywności kleszczy. Są one groźne właściwie już od kwietnia do końca października. Trzeba także pamiętać, że szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu nie daje ochrony na całe życie. Co kilka lat (3-5) konieczne jest podanie dawki przypominającej.

Zobacz także:

Kleszcz – niebezpieczny pasożyt już atakuje

Jak wyciągnąć kleszcza u psa? Porady dla właścicieli czworonogów

Jak usunąć kleszcza u kota? Co stosować, by uniknąć kleszczy?

Czy szczepionka przeciw kleszczom to szczepionka na boreliozę?

Szczepionka przeciw boreliozie nie istnieje, choć cały czas trwają nad nią prace. Efekty działań naukowców są coraz bardziej obiecujące. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że szczepionka na kleszcze chroni wyłącznie przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) i jego powikłaniami.

Komu zaleca się szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych?

Szczepionki przeciw kleszczom zalecane są przede wszystkim grupom zawodowym, których praca wymaga przebywania w pobliżu skupisk leśnych, a także osobom mieszkającym lub czasowo przebywającym na obszarach endemicznych. Przyjęcie szczepionki na kleszczowe zapalenie opon mózgowych zaleca się:

 • osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt,
 • pracownikom leśnym,
 • działkowiczom,
 • funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej,
 • osobom mieszkającym w pobliżu lasu,
 • turystom i grzybiarzom.

Ile kosztuje szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu?

Cena szczepienia przeciw kleszczom waha się w zależności od wybranego punktu szczepień. Orientacyjna cena szczepionki na kleszcze to 70-130 zł za dawkę szczepienia. Koszt szczepienia dla dziecka jest z reguły niższy niż dla osoby dorosłej, natomiast również zależy on od cennika wybranego punktu szczepień.

Kleszczowe zapalenie mózgu – szczepionka i jej skuteczność

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Na 100 szczepionych osób aż 95 wytwarza pożądane przeciwciała. Aby szczepionka była w pełni skuteczna, przed okresem żerowania kleszczy należy przyjąć 2 dawki. Konieczne jest także podawanie dawek przypominających co kilka lat (3-5).

Powikłania po szczepieniu na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Szczepionka przeciw kleszczom jest bezpieczna. Rzadko po jej podaniu występują niepożądane objawy. Najczęściej są one związane z typowym niepożądanym odczynem poszczepiennym, który objawia się bólem, obrzękiem lub zaczerwienieniem miejsca wkłucia. Po szczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą pojawiać się również objawy uogólnione, czyli przejściowy stan gorączkowy, ogólne osłabienie, objawy grypopodobne.

Szczepionka przeciw kleszczom – opinie

Szczepionka na kleszcze cieszy się dużym zaufaniem pacjentów. Wskazują oni na wysoką skuteczność i ochronę przeciwko KZM. Niestety, niektórzy są rozczarowani, że nie chroni ona przed boreliozą, inną niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że szczepionka na boreliozę nie istnieje, a ewentualne reklamowanie szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jako szczepionki przeciw boreliozie jest nieetycznym działaniem marketingowym, które świadomie wprowadza pacjenta w błąd.

Niektórych pacjentów (szczególnie dorosłych) zniechęca cena szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu, choć należy zaznaczyć, że nie jest to koszt odbiegający od cen innych szczepionek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości