Dziecko

Obrazki w książkach dla dzieci. Dzięki nim ilustratorzy kolorują świat najmłodszych

Dziecko

Aktualizacja:

Ilustracje w książce są dla dzieci bardzo ważne. To z narysowanymi bohaterami utożsamiają się mali czytelnicy. Jaki obrazki przyciągają wzrok maluchów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziecięcego pisarza Grzegorza Kasdepke. Spotkaliśmy się również z Józefem Wilkoniem.

Jego ilustracje zachwycają świat

Józef Wilkoń to znany ilustrator, malarz, grafik i rzeźbiarz, który od lat tworzy ilustracje do książek dla dzieci. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu pięciu wydanych za granicą.

Jak zdradził w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Łukaszem Radwanem, choć namalował tysiące ilustracji do książek, to jeszcze nigdy nie przyszło mu narysować leniwca.

Czy robienie ilustracji dla dzieci jest trudnym zadaniem?

Tak, choć jest to wdzięczne zadanie. Trzeba traktować dziecko po partnersku. Zawszę powtarzam, że dziecko rodzi się z dużą głową. Już tam wszystko jest. Wystarczy tylko nie popsuć

- zaapelował Józek Wilkoń.

Jak ważna jest ilustracja w książce dla dzieci?

W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Grzegorza Kasdepke, jednego z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci. Jego zdaniem ilustratorzy są niezwykle ważni w procesie powstawania książki.

Moi czytelnicy bardziej identyfikują się z postaciami, które tworzą moi wspaniali współpracownicy ilustratorzy czy ilustratorki, niż z tekstami, które piszę

-przyznał Grzegorz Kasdypke.

Ilustratorzy wpływają na świat dziecka i kolorują go.

Jakie obrazki w książkach lubią dzieci?

Zdaniem pisarza Grzegorza Kasdepki, dzieciaki lubią zatopić się w szczególe, ale cenią też prostotę, którą mogłyby samodzielnie odtworzyć. Pisarz zachęca również do tego, by wybierając się z dzieckiem do księgarni, pozwolić mu na samodzielne wybranie książki. Niech kieruje się tylko swoim gustem.

Zobacz też:

>>>

<<<

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości