Dziecko

Moje dziecko ma zespół Aspergera. Maria Tymańska o wyjątkowym macierzyństwie

Dziecko


Teo od początku był wymagającym dzieckiem. Jednak dopiero w zeszłym roku został zdiagnozowany. Lekarze stwierdzili u niego zespół Aspergera. O opiece nad synem i wyjątkowym macierzyństwie opowiedziała nam DJka, Maria Tymańska.

Wyjątkowy syn

Syn kompozytora Tymona Tymańskiego i DJki Marii Tymańskiej ma zespół Aspergera. Ma 7 lat. Został zdiagnozowany dopiero w zeszłym roku, chociaż od najmłodszych lat był bardzo wymagającym dzieckiem.

Teo bardzo szybko pokazał, że ma duży temperament

- wspomina Maria Tymańska.

Pierwsze sygnały pojawiały się, kiedy Teo trafił do żłobka. Opiekunki sygnalizowały, że opieka nad nim jest dosyć trudna.

Na początku rodzice myśleli, że to kwestia genów, ale po dogłębnej diagnozie okazało się, że syn ma zespół Aspergera. Jest to łagodna forma autyzmu. Charakteryzuje się problemami w nawiązywaniu relacji społecznych, komunikacji oraz w obszarze aktywności i zainteresowań. Zwykle nie towarzyszą jej trudności z mową i rozwojem intelektualnym.

Z czym mierzą się mamy dzieci z zespołem Aspergera

Izolacja jest ciężka dla większości z nas. Przekonała się także o tym Maria Tymańska. Wszystkie zajęcia, w których uczestniczył jej syn, zostały odwołane, a spożytkowanie dużej ilości energii w domu bywa trudne.

W trakcie kwarantanny wszystko zostało zawieszone. Natomiast przed kwarantanną nasza szkoła stanęła na wysokości zadania

- podkreśla mama Teo w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Siedmiolatek chodzi do klasy integracyjnej, ma nauczyciela wspomagającego. Dodatkowo ma cały pakiet zajęć rewalidacyjnych. A tych jest dużo: spotkania z psychologiem czy indywidualne zajęcia. Możliwości jest coraz więcej.

Dlatego rodzice takich dzieci jak Teo mogą szukać pomocy w bardzo różnych miejscach i dopasowywać tę terapię do indywidualnych potrzeb dziecka

- wyjaśnia Maria Tymańska.

Chłopiec bardzo lgnie do innych dzieci. Łatwo przełamuje bariery, co - jak mówi jego mama - czasem bywa niekomfortowe dla rówieśników.

Na szczęście jest raczej akceptowany przez swoich kolegów, a jeżeli chodzi o jego siostrę to są niesamowitą drużyną

Luna jest młodsza od Teo o dwa lata. Potrafi wyciągnąć swojego brata ze złych stanów, a on pocieszyć ją, kiedy jest smutna. Rodzeństwo ma super relację, z czego mama bardzo się cieszy.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości