Michalinka - 370 gramów szczęścia

Dziecko

Aktualizacja:

Michalinka Latuszek urodziła się w 29. Tygodniu ciąży. Po urodzeniu ważyła jedynie 370 gramów. To pierwszy taki przypadek na Mazowszu, drugi w Polsce. Dziewczynka opuściła szpital dopiero pod koniec czerwca. Jak rozwija się maluszek? I jak się czują rodzice Michalinki –mama Magdalena i tata Jarosław?

370 gramów szczęścia

Michalina Latuszek urodziła się w lutym 2019 roku. Przyszła na świat w szpitalu przy ulicy Karowej w Warszawie. Michalinka jest wcześniakiem (poród odbył się w 29. Tygodniu ciąży). Po urodzeniu maleńka dziewczynka ważyła zalewie 370 gramów. Dziś sześciomiesięczna Michalinka waży 3600, czyli tyle, ile statystyczny noworodek. Dziewczynka ma wiele problemów zdrowotnych. Nie przekręca się na boki, nie trzyma prosto głowy.

Teraz czeka nas długa praca. Trzeba pracować też żeby skupiać jej wzrok, żeby ją przekręcać, żeby ona próbowała głowę podnosić. To jest takie dziecko, które wymaga cały czas uwagi, zainteresowania i takiej codziennej pracy.

- przyznała mama Michalinki - Magdalena.

Michalinka jest po trzech operacjach na jelita. Miała również dysplazję oskrzelowo-płucną, ponieważ ma niedojrzałe te płucka. 19 marca przeszła bardzo silne zapalenie płuc, zatrzymała się akcja serca.

Na chwile obecną na listopad mamy zaplanowana operacje (trzeba połączyć jej jelito grube z odbytem). Nie wiem czy to będzie już ostatnia operacja Michalinki, dlatego że ona ma jeszcze wadę serduszka, ma przeciek międzykomorowy, więc na razie będziemy czekać.

Hipotrofia

Ciąża pani Magdaleny do 17. tygodnia przebiegała idealnie, w 20. tygodniu stwierdzono u dziecka hipotrofię.

W pierwszej kolejności były wykonane badania genetyczne. Został pobrany płyn owodniowy i przesłany do badań, aminopunkcja. Później się okazało, że przepływy są kiepskie, że Michalinka w ogóle w ciąży nie rośnie, bo przez 11 tygodni przybrała tylko 71 gramów. Zostałam wysłana do Warszawy do szpitala przy Karowej. Tam zdecydowano o cesarskim cięciu.

Dzięki współpracy ginekologów-położników i neonatologów mama Michalinka jest dziś razem ze swoimi rodzicami w domu.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje