Dziecko

Jak przetrwać długi weekend przed maturą? Ekspert: "Doskonałe będą symulacje mentalne"

Dziecko

Zaraz po długim majowym weekendzie maturzyści będą zdawać egzamin dojrzałości. Jak przetrwać te ostanie dni przed wielkim sprawdzianem? W jaki sposób zrekompensować sobie stres? Jak rodzice mogą pomóc swojemu dziecku przetrwać ten trudny czas? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Wójcik, psychologiem.

Stres przed maturą - jak sobie z nim poradzić?

Do rozpoczęcia matur zostało zaledwie kilka dni. Im bliżej do startu egzaminów, tym stres jest większy. Jak przetrwać długi majowy weekend, kiedy wszyscy będą się bawić i odpoczywać? - Ten czas możemy bardzo efektywnie wykorzystać na powtórki. Osoby, które czują się dobrze przygotowane powinny postawić na aktywny wypoczynek, np. bieganie, rower czy spacer - mówiła w Dzień Dobry TVN Karolina Wójcik, psycholog. Jak ruch pomaga maturzystom? Otóż badania pokazują, że osoby, które po treningu zasiadły do nauki osiągały lepsze wyniki.

A jak zniwelować zdenerwowanie, które towarzyszy maturze? - Doskonałe będą symulacje mentalne. Wyobrażanie sobie egzaminu przed jego napisaniem pozwala zminimalizować stres. Taka projekcja sprawia, że mamy poczucie większej skuteczności - mówiła specjalistka.

Maturzysta w domu - co może zrobić rodzić?

W rozładowaniu stresu uczniowi mogą pomóc także rodzice. W jaki sposób? - Przede wszystkim wspierać swoje dziecko. Warto opowiedzieć mu o własnych doświadczeniach. Porozmawiać o emocjach, które towarzyszą zdawaniu egzaminu dojrzałości - dodała psycholożka.

Rodzic powinien zadbać także o to, aby zarówno przed maturą, jak i w jej trakcie nastolatek jadł zdrowo, nawadniał się i dobrze się wysypiał. Co jeszcze można zrobić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy w studiu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Dlaczego dzieci zatajają przed nami prawdę, chociaż tego nie chcą? "Kłamaniu dziecka jesteśmy też winni jako rodzice"

Potrawy z chwastu? Poznaj przepisy i właściwości komosy białej (lebiody)

Karkówka z grilla - jak zamarynować, przyprawić i przygotować karkówkę na grilla

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości