Dziecko

Majsterkowanie dla dzieci w każdym wieku!

Dziecko

Aktualizacja:
Fot. Hero Images/ Getty Images

Posadzenie dziecka przed telewizorem nie jest jedynym sposobem na chwilę spokoju. Wspólnie możecie stworzyć zabawkę lub wymyślić zabawę, która będzie zabawiać dziecko dłużej niż bajka. Wystarczą chęci, trochę czasu i nasze pomysły!

W czasach wszechobecnego Internetu, telewizji i telefonów zajęcie dziecka na dłuższy czas nie stanowi żadnego problemu. Jednak nie od dziś wiadomo, że spędzenie całego dnia przed ekranem nie służy ani dziecku, ani relacjom dziecko-rodzic. W związku z tym warto zainteresować się alternatywnym spędzaniem czasu zarówno wspólnego jak i tylko dla dziecka. Poniżej podajemy pomysły związane z majsterkowaniem różnego rodzaju.

  • Zabawy dla najmłodszych
  • Stanowisko śrubkowo-wkrętarkowe
  • Domek dla ptaków – zrób to sam!
  • Odnawianie, czyli zrób to sam również dla dzieci!
  • Okolicznościowe zrób to sam!

Zabawy dla najmłodszych

Do zabawienia dzieci poniżej szóstego roku życia trzeba niewiele. Na pewno jako rodzice nie raz i nie dwa przekonaliście się, że czasem wystarczy kawałek kartki, sznurek albo balonik i podopieczny potrafi zająć się nim na różne sposoby przez kilka godzin. Chcielibyśmy jednak zaproponować rodzaj majsterkowania w domu, który dla maluchów będzie zabawny a jednocześnie rozwijający kreatywność i sprawność manualną.

Zobacz też: 

Najlepszą zabawką dla dziecka jest patyk!

Stanowisko śrubkowo-wkrętarkowe

Ta dostępna w sklepach, ale bardzo droga zabawka w rzeczywistości jest niezwykle łatwa w przygotowaniu i bardzo tania. Wystarczy:

· kawał styropianu,

· kilkanaście dużych śrubek,

· kilka nakrętek plastikowych,

· różne śrubokręty.

Zrób długopisem na płycie styropianowej w kilkucentymetrowych odległościach od siebie kropki, w miejscach w których Twoje dziecko będzie mogło wkręcać śrubki. Wykonaj w każdej nakrętce małą dziurkę i gotowe. Zabawka może być równie dobrze wykonana bez nich, jednak przytwierdzanie nakrętek do styropianu śrubkami będzie stanowiło dla dziecka dodatkową atrakcję.

Domek dla ptaków – zrób to sam!

Wspólne majsterkowanie w domu może być również sposobem na edukację ekologiczną Twojego dziecka. Domek dla ptaków jest jedną z najłatwiejszych do wykonania konstrukcji. Oczywiście możesz spróbować zrobić domek bardziej skomplikowany, który będzie miał cztery ściany, dach i okienko dla ptaków. Warto jednak wybrać model, który będzie możliwy do samodzielnego zrobienia dla Twojego dziecka. Proponujemy zatem abyście wybrali się razem na spacer, np. do pobliskiego lasu albo parku i uzbierali trochę patyków, kory oraz kilka małych deseczek lub kawałków drewna. Na pewno będziecie w stanie znaleźć takie materiały, żeby nie trzeba ich było ciąć. W razie czego jednak pomóż dziecku w obsłudze piłki i razem zajmijcie się klejeniem (wystarczy zwykły klej do drewna). Jeżeli potrzebujecie wzoru, z łatwością znajdziecie tysiące grafik dostępnych w Internecie, aby się zainspirować.

Odnawianie, czyli zrób to sam również dla dzieci!

Na pewno macie w domu jakieś meble, stoliki, stołeczki i krzesła, którym przydałoby się odświeżenie. Możesz nie tylko rozwinąć w dziecku kreatywność, ale i nauczyć je kilku ważnych rzeczy na temat szacunku do wytworów ludzkich rąk oraz tego, że nie należy wyrzucać przedmiotów, które można jeszcze naprawić. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, zwykle z radością pomagają starszym przy tego typu pracach. Weźcie tylko papier ścierny i porządnie wyczyśćcie całą powierzchnię mebla, a potem pokryjcie stare krzesła warstwą świeżej farby albo lakierem. Krzesło (np. ogrodowe) będzie jak nowe, a dziecko będzie dumne ze swojego w tym udziału.

Zobacz też: 

Zabawki dla niemowląt

Okolicznościowe zrób to sam!

W zależności od rodzaju świąt zawsze pojawia się kolejna okazja do zajęcia dzieci zabawami kreatywnymi, które będą jednocześnie pożyteczne.

W ramach domowego majsterkowania na Boże Narodzenie zachęć dzieci do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych, lampionów albo bombek. Świetnym pomysłem jest również bomba zapachowa, która wprawdzie nie nadaje się do powieszenia, ale postawiona na parapecie albo na stole wygląda estetycznie, a przy tym jak pachnie! Jak to zrobić? Sprawa jest niezwykle prosta. Bierzemy świeżutką pomarańczę i nabijamy ją goździkami. Możesz zachęcić dziecko do robienia tego według określonego wzoru, np. do tworzenia zwierzątek albo buziek.

Na Wielkanoc zachęć dziecko do wspólnego ozdabiania jajek. Możesz w tym celu użyć farb, zrobić wydmuszki albo skrobanki. My proponujemy te ostatnie. Do ich wykonania wystarczy ugotować jajka, na przykład w barwniku, a następnie wydrapać wybrane wzory za pomocą pinezki. To kreatywna zabawa na całe popołudnie.

Na wiosnę zaproponuj wspólne wykonanie Marzanny, a na jesień zróbcie razem kasztanowe ludziki albo kolaże z kolorowych liści.

Możliwości jest wiele, a kto wie, może dzięki temu któregoś dnia Twoje dziecko będzie chętniej pomagało i zyskasz własnego pomocnika w domowych naprawach.

Zobacz też: 

Polskim dzieciom brakuje ruchu!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości