Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka

Dziecko

Aktualizacja:

Łóżka dla niemowląt i dla dzieci powinny być nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne i estetycznie wykonane. Najlepiej nie oszczędzać na wymiarach. Dziecko szybko rośnie, więc lepiej kupić takie łóżko dziecięce, które posłuży przez wiele lat. Na co powinniśmy warto zwrócić uwagę? Dużą popularnością cieszą się łóżeczka dla niemowląt z wyposażeniem.

Niemowlę blisko rodziców

Dziecko powinno od jak najwcześniejszych lat być cały czas blisko rodziców. A z drugiej strony rodzice też mają prawo do swojej "prywatności". Do pogodzenia obu punktów najlepiej nadają się:

  • gniazdko niemowlęce - nowy wynalazek zgodny z ideą "dziecko jak najbliżej rodziców",
  • kosz mojżeszowy, wyjmowany i do przenoszenia,
  • leżak ze stelażem do karmienia i spania.

Łóżka, które "rosną" razem z dzieckiem

Tzw. "meble-transformersy", pomagają nam oszczędzać pieniądze, bo nie musimy często kupować nowych mebli:

  • łóżeczko dostawiane do łóżka rodziców,
  • to samo w wersji, jak dziecko podrośnie i wtedy jest to osobne łóżko albo kojec,
  • łóżko-transfomers jest bardzo praktyczne dla malucha, później można z tego zrobić łóżko + biurko.

Modne łóżka z dodatkami 

  • z baldachimem,
  • łóżko-domek
  • łóżko z metalowym stelażem, "dla małej królewny"

Bezpieczne dla dzieci, wygodne w użytkowaniu i trwałe łóżeczka dla niemowląt występują w różnych rozmiarach i poza możliwością spania mogą posiadać wiele innych funkcji. Niektóre łóżeczka dla niemowląt „rosną” wraz z dzieckiem i mogą stać się tapczanem, wiele modeli nadaje się do spania dla dzieci do około 3 lat.

Typy łóżeczek dla niemowląt: tradycyjne, turystyczne, bujane

Łóżeczka dla niemowląt występują w wielu wariantach, dlatego przed wyborem najlepszej opcji warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami. Warto zadbać przede wszystkim o wygodę i bezpieczeństwo niemowlaka oraz komfort opiekunów malucha.

Najpopularniejsze są tradycyjne łóżeczka dla niemowląt. Wiele z nich ma zabezpieczające szczebelki oraz daje możliwość regulacji wysokości materaca. Dzięki temu dziecko jest chronione przed upadkiem, a rodzice czy opiekunowie mogą łatwo wydobyć z takiego łóżeczka malca bez zbędnego obciążania pleców. W tej kategorii najczęściej spotykane są łóżeczka dla niemowląt 140x70 cm oraz 120x60. Większe łóżeczka dla niemowląt wymagają więcej przestrzeni, by je ustawić, ale też dłużej służą dziecku nawet do 3. roku życia.

Drugim popularnym typem są łóżeczka turystyczne dla niemowląt. To najlepszy typ dla osób często podróżujących z dzieckiem lub potrzebujących dodatkowego, mobilnego łóżeczka dla swojej pociechy. Łóżeczka przenośne dla niemowląt łatwo można zmieścić nawet na niewielkich przestrzeniach, co jest zaletą w przypadku małych mieszkań. Łóżeczka turystyczne dla niemowląt mogą mieć wymiary od około 80x60 do 130x75cm.

Małe łóżeczka dla niemowląt nadające się nawet do niewielkich mieszkań to również kołyski. Z reguły wymiary kołysek to od około 40 do 50 cm szerokości i około 90 cm długości. Łóżeczka bujane dla niemowląt, które mają kształt kosza lub gondoli, nadają się tylko dla najmniejszych dzieci, które nie próbują jeszcze siadać. Bardzo ruchliwe dzieci lepiej kłaść w łóżeczkach o większej stabilności.

Łóżeczka kołyski dla niemowląt występują także wśród łóżeczek tradycyjnych, a niekiedy w kołyskę można przekształcić łóżeczka turystyczne dla niemowląt. Wówczas ich rozmiar jest większy niż w przypadku koszy bujanych lub umieszczanych na stelażu. Najlepsi producenci dbają o to, by łóżeczka kołyski dla niemowląt dawały możliwość zablokowania funkcji bujania.

Łóżeczka dla niemowląt z wyposażeniem – dodatkowe akcesoria do łóżeczka

Łóżeczka z wyposażeniem dla niemowląt mogą mieć użyteczne elementy dodatkowe, jak np. przewijak, baldachim miejsca do przechowywania pościeli czy akcesoriów dziecięcych, a nawet mogą być wyposażone w materac, pościel, rożek czy inne tekstylia. Niektóre z nich mają też specjalne silikonowe nakładki.

Łóżeczka dla niemowląt z przewijakiem cieszą się duża popularnością, ponieważ ułatwiają zaoszczędzenie miejsca. Popularne są również łóżeczka z baldachimem dla niemowląt. Materiałowa konstrukcja może ułatwiać dziecku zasypianie i chroni je przed nadmiarem bodźców pochodzących z otoczenia. Do baldachimu łatwo też zamontować niezbędną latem moskitierę.

Dużą oszczędność miejsca i maksymalnie efektywne wykorzystanie przestrzeni ułatwiają z kolei łóżeczka dla niemowląt z szufladą (a najlepiej łóżeczka dla niemowląt z szufladą i przewijakiem). W szufladzie znajdującej się pod łóżeczkiem można schować różne akcesoria, tak by były pod ręką w razie potrzeby. Nieco większe rozmiary, ale też większą użyteczność, mają łóżeczka i komody dla niemowląt w jednym. Zwykle komoda jest częścią łóżeczka i znajduje się na jednym z krótszych boków mebla.

Akcesoria do łóżeczka dla niemowląt można nabyć oddzielnie, jednak może to wymagać więcej wysiłku i planowania, tym bardziej jeśli wymiary łóżeczka dla niemowląt są nietypowe. Dotyczy to zwłaszcza koszy i gondoli ze stelażem. W takich przypadkach najlepiej jest kupować łóżeczka z materacem dla niemowląt.

Sklepy proponujące gotowe zestawy oferują łóżeczka dla niemowląt z wyposażeniem, w którego skład wchodzi oprócz materaca np. pościel, a czasem także ubranka dla dziecka.

Na co zwracać szczególną uwagę, kupując łóżeczko dla niemowlaka? Materiały, certyfikaty

Wybór łóżeczka dla niemowlaka powinien być podyktowany również jakością mebelka. Warto zwrócić szczególną uwagę na użyte do produkcji materiały i konstrukcję – czy zapewnia bezpieczeństwo maluchowi i chroni przed skaleczeniem i zakleszczeniem rączek, nóżek lub główki. Łóżeczka dla niemowląt powinny posiadać certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo wyrobów, w tym certyfikat zgodności z normą PN-EN 716-1:2017-07. Łóżeczka drewniane dla niemowląt, wykonane np. z drewna sosnowego, powinny mieć również atesty potwierdzające bezpieczeństwo użytych materiałów.

Jednym z czynników wyboru łóżeczka dziecięcego jest też jego wygląd. Oczywiście piękne łóżeczka dla niemowląt mogą być także bezpieczne i trwałe, dlatego warto dla maluchów wybierać produkty najwyższej jakości, a będą nie tylko ładne i modne, ale także trwałe i bezpieczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się łóżeczka białe dla niemowląt. Pasują one do wystroju wielu wnętrz.

Modne łóżeczka dla niemowląt to takie, które wykonano z drewna i ozdobiono, na topie są również proste łóżeczka dla niemowląt bez żadnych zdobień i w jednolitym pastelowym kolorze (lub np. z pastelowymi napisami czy ornamentami).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN