Dziecko

Czy można obniżyć alimenty w związku z epidemią?„Istnieją instrumenty prawne, które pozwalają zadziałać w takiej sytuacji”

Dziecko

Samodzielne wychowywanie dzieci wymaga świetnej organizacji, a w czasie pandemii stanowi wręcz podwójne wyzwanie. Rozprzestrzenianie się koronawirusa znacząco odbiło się na sytuacji finansowej wielu rodziców. Z powodu niższych zarobków część z nich występuje do sądu o zrewidowanie obowiązku alimentacyjnego. Na czym polega ta procedura - wyjaśniała w naszym studiu adwokat Eliza Kuna.

Alimenty w czasach pandemii

Do sądów coraz częściej wpływają pytania o podstawę do obniżenia lub zawieszenia alimentów. Rodzice, którzy stracili pracę na skutek epidemii i zmieniła się ich sytuacja ekonomiczna, mogą prosić o zrewidowanie obowiązku alimentacyjnego. Sądy rozpatrują tego typu wnioski pod kątem potrzeb dziecka, które w czasie pandemii mogą być inne niż w momencie zasądzenia alimentów.

Można powiedzieć, że na czas pandemii te potrzeby się trochę zdezaktualizowały. Jak wiemy, sądy nie są zbyt rychliwe i prawo nie nadąża za zmianami społecznymi, które tak naprawdę dotyczą ostatnich dwóch tygodni. Niemniej istnieją instrumenty prawne, które pozwalają zadziałać w takiej sytuacji. To są 3 rodzaje sytuacji: rodzic zobowiązany do alimentów może wnosić o ich czasowe zawieszenie, obniżenie i uchylenie

– tłumaczyła Eliza Kuna, adwokat.

Obniżenie alimentów

Obniżenie alimentów z reguły wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej. Jej założenie jest możliwe, gdy w przeszłości został już wydany wyrok ustalający wysokość opłat. Osoba składająca wniosek musi udowodnić, że od tego czasu sytuacja obu stron się zmieniła. Należy więc wykazać spadek przychodów z powodu pandemii, zwolnienie z pracy, brak obrotów czy odwołane zlecenia.

Teoretycznie możliwe jest rozwiązanie tego problemu w drodze zawartej przez strony ugody.

Apeluję do wszystkich rodziców, którzy są w takiej trudnej sytuacji, żeby w pierwszej kolejności próbowali się porozumieć. Żeby z rodzicem, który wychowuje dziecko, szukali jakiejś ugody, którą sobie potwierdzą drogą mailową albo drogą pisemną

– mówiła adwokat w dzień Dobry TVN.

Jeśli droga mediacji czy kompromisu nie zadziała, wtedy można złożyć pozew z wnioskiem o zabezpieczenie. Będzie rozpatrywany w trybie zaocznym, gdzie musimy sądowi przedstawić tak wiarygodne argumenty, żeby on był w stanie ocenić, że to jest faktycznie na tyle dramatyczna sytuacja, że te alimenty powinny być chociaż tymczasowo obniżone. Uważam, że są podstawy do tego, żeby próbować i już widzę po swoich klientach, że takie wnioski powoli wpływają do sądu i sędziowie zaczynają na nie patrzeć przychylnym okiem

– dodała Eliza Kuna.

Uchylenie alimentów

Kiedy jest możliwe uchylenie się od obowiązku świadczenia? Zobowiązany rodzic musi wykazać, że po opłacaniu zasądzonych alimentów nie zostanie mu pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie.

ZOBACZ: Samodzielne rodzicielstwo w czasie pandemii. Dowiedz się, jakie wyzwania stawia przed samotnymi matkami zagrożenie koronawirusem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Ma czworo dzieci i złośliwego glejaka. Urzędnicy odmówili jej pomocy: "Przepis nie pozwala"

Separacja – na czym polega, ile kosztuje, jak załatwić. Separacja a rozwód

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Porady dla rozstających się rodziców

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości