Dziecko

Kardynalny błąd na maturze. Sprawdź, czy go nie popełniłaś

Dziecko

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Strefa Edukacji/Wiedza z wami
Kobieta pocieszająca koleżankę

Błąd kardynalny jest pomyłką, której obawiać się może wielu uczniów. Jego popełnienie oznacza niezdaną maturę. Kiedy uczeń może popełnić taki błąd? Za co może zostać przyznane 0 punktów na maturze? Wyjaśniamy. 

Co oznacza kardynalny błąd na maturze?

Błąd kardynalny może zostać popełniony na maturze z języka polskiego. Różni się on od błędu rzeczowego. Błąd kardynalny popełnia uczeń, który wykazuje się zupełną nieznajomością obowiązkowych lektur, nazwisk bądź kontekstu. Czym się różni od błędu rzeczowego?

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Błąd rzeczowy dotyczy treści np. danej lektury. Można pomylić imię bohatera, nazwisko autora, a nawet nazwę epoki z lektury obowiązkowej. To jednak nie skutkuje tak poważnymi konsekwencjami, jak błąd kardynalny. Według CKE błędem kardynalnym jest "błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego".

Jak podaje Izabela, nauczyciel dyplomowany, egzaminator z kanału "Wiedza z wami" nie tak łatwo jest popełnić błąd kardynalny. Jeśli zdający przekręcił imię postaci, np. nazwał Izabelę Kazimierą bądź pomylił epokę, w której tworzył dany autor, to nie jest to jeszcze błędem kardynalnym. Jest to jednak poważny błąd rzeczowy, który spowoduje odjęcie punktów. Jak wyjaśnia egzaminatorka, błąd rzeczowy nie wpływa na tok rozumowania. Kluczowa jest jednak poprawna i logiczna argumentacja. Jeśli uczeń "tworzy" treść lektury i w oparciu o stworzoną historię argumentuje swoją tezę z rozprawki, to w takiej sytuacji zostanie przyznany błąd kardynalny.

Czym skutkuje kardynalny błąd na maturze?

Egzaminatorzy stosunkowo rzadko decydują się na oznaczenie błędu kardynalnego w rozprawce. Jeżeli już się to stanie, uczniowi przyznaje się 0 punktów za całe wypracowanie, co skutkuje niezdaną maturą z języka polskiego. Jak podają egzaminatorzy, aby popełnić błąd kardynalny, trzeba się wykazać wybitną wręcz nieznajomością obowiązkowych (tzw. ogwiazdkowanych) lektur. Drobne pomyłki nie będą traktowane w tak surowy sposób. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Strefa Edukacji/Wiedza z wami

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

Pozostałe wiadomości