Dziecko

Niemowlę w kapeluszu. Kiedy zakładać to nakrycie głowy?

Dziecko

Aktualizacja:
From Hurricane1984/Getty Images

Niemowlę, w dużo większym stopniu niż dorosły człowiek, narażone jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu należy ochraniać najdelikatniejsze części jego ciała i zwracać szczególną uwagę na głowę. Na szczęście, na rynku można znaleźć rozmaite kapelusze dla niemowląt.

Kapelusze dla niemowląt to nie tylko ciekawy i modny dodatek do dziecięcej garderoby, ale przede wszystkim ochrona przed zimnem lub szkodliwymi promieniami UV. W sprzedaży dostępne są różne warianty tego nakrycia głowy wykonane z materiałów przyjaznych dla delikatnej skóry dziecka. Modele dostosowane są do panujących warunków atmosferycznych i utrzymane w pogodnych tonacjach kolorystycznych. To wszystko sprawia, że każda mama dobierze odpowiedni kapelusz dla swojego dziecka.

Kapelusz dla niemowlęcia – rodzaje

To najpopularniejsza forma nakrycia głowy, która nieodzownie kojarzy się ze stylem i elegancją – w taki sposób można opisać kapelusze modne wśród ludzi dorosłych. Jednak ten dodatek do garderoby jest na tyle uniwersalny, że można zakładać go w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że noszą go również niemowlęta. W ich przypadku głównym argumentem nie są jednak obowiązujące trendy, ale komfort, ciepło i ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kapelusze dla niemowląt można podzielić na letnie i zimowe modele. Głównym zadaniem tych pierwszych jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jasne czapeczki rozpraszają promienie słoneczne i jednocześnie chronią delikatną główkę. Skóra dzieci w wieku 1–12 miesięcy jest dużo bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników takich jak mróz czy wiatr. Zimowe modele wykonane są z miękkich i ciepłych tkanin, które izolują od chłodu i jednocześnie nie przegrzewają głowy dziecka.

W sklepach można znaleźć materiałowe kapelusze dla niemowląt. Letnie wykonane są przeważnie z lnu, bawełny i innych lekkich tkanin. Rondo nie jest szerokie ani sztywne, niemniej jednak chroni oczy dziecka przed zbyt ostrym światłem. Kapelusz słomkowy dla niemowlęcia również może być ciekawym pomysłem. Trzeba jednak upewnić się, że dziecko nie ma uczulenia na ten materiał. Modele zimowe wykonane są zazwyczaj z przyjemnego w dotyku pluszu lub polaru. One również utrzymane są przeważnie w stonowanych barwach i urozmaicone ciekawymi wzorami.

Kapelusze niemowlęce – kiedy należy je zakładać?

Kapelusz dla niemowlaka jest z pewnością modnym dodatkiem do malutkich ubranek. W przypadku najmłodszych dzieci należy przestrzegać określonych zasad w związku z nakryciem głowy. Na ten temat powstało już wiele mitów i legend. Niektórzy twierdzą, że kilkumiesięczne dzieci powinny nosić czapeczki również w domu. Specjaliści przekonują, że nie jest to konieczne – nakrycie głowy należy zakładać wyłącznie po kąpieli i nie na dłużej niż pół godziny. Inaczej jest w przypadku wcześniaków – tutaj konieczne będzie noszenie czapeczki przez cały czas, aby organizm utrzymywał stałą temperaturę ciała.

Zdrowe niemowlęta, które ukończyły pierwszy miesiąc życia, powinny mieć czapeczki na głowach w czasie spacerów, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 15 st. C. W cieplejszym klimacie dziecko może mieć gołą głowę, pod warunkiem, że nie wieje. Kapelusz dla niemowlęcia będzie więc dobrą osłoną przed szkodliwym działaniem wiatru – neonatolodzy ostrzegają, że dziecko bez czapki szybciej traci ciepło i może dojść nawet do ogólnego wychłodzenia organizmu.

Słoneczne lato to okres, kiedy niemowlę nie powinno wychodzić na słońce bez czapki lub kapelusza. Lekarze uczulają, że ciało najmłodszych dzieci przegrzewa się znacznie szybciej niż ciało dorosłego człowieka. Brak odpowiedniego nakrycia głowy może skutkować udarem cieplnym, który wiąże się z bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia.

Kapelusz dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Sklepy z odzieżą dla najmłodszych oferują szeroki wybór nakryć głowy w różnych kolorach i wzorach. Wybór elementu dopasowanego do stylizacji to jednak zbyt mało. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, dzięki którym niemowlak będzie czuł się komfortowo w swoim kapeluszu. Oto kilka z nich:

Materiał jest ważny – kapelusz dla niemowlaka na lato powinien być wykonany z lekkich i przewiewnych tkanin. Ważne, aby osłaniał nie tylko głowę, ale także kark, który jest w równym stopniu narażony na przegrzanie.

Temperatura jest istotna – czapki noszone w domu również muszą być wykonane z niezbyt grubych materiałów. Przegrzanie dziecka może okazać się tak samo groźne dla zdrowia jak jego wychłodzenie.

Dobierz odpowiedni rozmiar – kapelusz trzeba również dopasować do wymiarów główki dziecka. Nakrycie głowy nie powinno jej ściskać, ale nie może też zsuwać się na oczy.

Kapelusz nie uchroni przed zapaleniem ucha – według powszechnego przekonania zapalenie ucha powstaje na skutek "zawiania" uszu. Specjaliści przypominają jednak, że niechciana dolegliwość jest wywoływana przez bakterie i wirusy.

Zobacz wideo: Kapelusze to całe moje życie

Zobacz też:

Wyjątkowe swetry przedstawiające urok polskich wsi. "To jest po prostu kawałek sztuki"

Lata 40. – moda damska i męska. Popularne trendy w cieniu II wojny światowej

Najnowsze trendy, czyli co będziemy nosić wiosną? "Kobiety chcą się chować za ubraniem"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości