Dziecko

Zabawy dla dzieci w domu – rozwiązania skuteczne w każdym wieku

Dziecko

Aktualizacja:
gettyimages.com/ Catherine Falls Commercial

Rodzice znużeni rutyną niekiedy potrzebują motywacji, by w sposób kreatywny i interesujący zorganizować czas wolny swojemu dziecku. Warto poznać przykłady ciekawych zabaw dla dzieci w domu, które pozwolą zacieśnić więzi rodzinne.

Ciekawe zabawy dla dzieci w domu

Kiedy twoje dziecko kończy 3 latka, zabawy dla dzieci w domu powoli muszą stawać się coraz bardziej urozmaicone. 3-latek zaczyna bowiem rozumieć wiele rzeczy. Wciąż jednak cechuje go niepowstrzymana ciekawość świata oraz bardzo emocjonalne reakcje na wszelkie nowości. Tym łatwiej będzie ci zainteresować go kilkoma zabawami, zanim bez reszty pochłonie go elektronika.

Poniżej przedstawiamy listę kreatywnych zabaw dla dzieci w domu z podziałem na wiek.

Zabawy dla dzieci w domu – 3 lata

Wykorzystaj słomki i surowy makaron penne. Poinstruuj dziecko, w jaki sposób łowić „rybki” na słomkę i baw się razem z nim. Zróbcie zawody, kto zbierze więcej rybek. Daj oczywiście dziecku wygrać. Twoje pociecha nie będzie chciała bawić się ani tym samym ćwiczyć własnej motoryki, jeśli będziesz się popisywać swoimi umiejętnościami. Spróbuj nawet poudawać, że nie wiesz, jak się za to zabrać i poproś dziecko o pomoc.

Zabawy dla dzieci w domu – 4 lata

Zamroź w foremkach do lodu korki po winie, klocki DUPLO, nakrętki plastikowe. Daj dziecku drewniane dłutko oraz młoteczek i razem bawcie się w wydobywanie zamrożonych przedmiotów z lodu. Przydatna będzie również ciepła woda (najlepiej w spryskiwaczu).

Zabawy dla dzieci w domu – 5 lat

Naklej na okno (najlepiej balkonowe, które sięga podłogi) folię i daj dziecku farbki. Niech namaluje wzory według własnych pomysłów. Potem razem oglądajcie, jak wspaniale w blasku słońca wygląda tak stworzony witraż.

Zabawy dla dzieci w domu – 6 lat

Ustaw na białej kartce papieru różne przedmioty rzucające cienie o ciekawych kształtach. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i daj dziecku kredki. Poproś, aby postarało się odrysować cienie tak dokładnie, jak potrafi. Ta zabawa pozwala na ćwiczenie motoryki oraz przygotowuje dziecko do tworzenia szlaczków i nauki pisania.

Zabawy dla dzieci w domu – 7 lat

Ułóż kilka rzędów składających się z wybranych rzeczy, z których wszystkie (poza jedną) będą pasowały do siebie pod pewnymi względami. Poproś dziecko, aby wskazało niepasujące przedmioty. To kolejna zabawa kreatywna, która przygotuje dziecko do nauki szkolnej.

Zabawy dla dzieci w domu – 8 lat

Zabawa w memory zawsze jest na czasie. Możesz kupić grę w sklepie lub wykonać własne memory, drukując przykładowe obrazki. Niech karty składają się z ulubionych zwierzaków, potraw i przedmiotów dziecka. To urozmaicenie sprawi mu większą radość niż standardowa gra.

Zabawy dla dzieci w domu – 9 lat

Ze starszymi dziećmi warto już zacząć zabawy, które będą uczyć nie tylko kreatywności, ale również zaradności. 9-latka zabierz ze sobą do kuchni. Zaproponuj wspólne gotowanie i kreatywne sposoby na podawanie zwykłych potraw. Statek pirata stworzony z owoców czy łąka z pasącymi się krowami złożone ze standardowych produktów śniadaniowych zachęcą dziecko do zdrowego odżywiania.

Zabawy dla dzieci w domu – 10, 11, 12 lat

Wspólne majsterkowanie czy decoupage z pewnością sprawią dziecku radość. Spróbujcie razem wykonać np. rękawicę kuchenną ze starych szmatek czy dżinsów. Pokaż dziecku podstawowe metody szycia. To przygotuje go do dorosłego życia i sprawi sporo radości. Zwłaszcza jeżeli wykonana przez dziecko rękawica kuchenna będzie ci potem służyć na co dzień w kuchni.

Inne ciekawe zabawy dla dzieci w domu

Wśród fajnych zabaw dla dzieci w domu warto również wziąć pod uwagę zabawy nie tylko dla dzieci starszych, jak tory przeszkód wykonane z lin, nici oraz krzeseł, ale również te uniwersalne, jak gra w twistera czy tor przeszkód stworzony w ogródku.

Większość z zaproponowanych zabaw możesz również wykorzystać jako zabawy dla dzieci w domu na urodziny. Pamiętaj również, aby gry i zabawy dla dzieci w domu, które wybierzesz, sprawiały frajdę także tobie. Wtedy i ty i dziecko chętniej oddacie się wspólnej rozrywce.

Zobacz też:

Nauka przez zabawę. Jak uczyć dzieci języków obcych w domu?

Wściekła minka noworodka. Położna:"Mała mogła być niezadowolona, że zmienia otoczenie"

Japońskie liczydło pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych. "Soroban jest dla wszystkich"

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości