Dziecko

Jak w Polsce wygląda produkcja ubranek dla dzieci? "Zawsze najważniejszy dla nas jest komfort dziecka"

Dziecko

Aktualizacja:

Prawie rok pracy, aby inspiracje zmieniły się w rysunki, następnie w projekt, pierwszą próbkę materiału i gotowy produkt wiszący na sklepowej półce. Oto jak w Polsce projektuje się ubranka dla dzieci.

Projektowanie ubranek dla dzieci

Jeśli zawsze zastanawialiście się, jak wygląda proces twórczy nowych kolacji ubrań, które sezonowo pojawiają się w sklepach, wyjaśniamy tę zagadkę. Wraz z kamerami odwiedziliśmy pracowników firmy SMYK i podpatrzyliśmy, jak wygląda proces projektowania ubranek dla dzieci. Monika Przednowek, dyrektor działu fashion zdradziła, że wszystko zaczyna się od pomysłów, które kiełkują w głowach pracowników. Kiedy zespół po naradach opracuje wspólną wizję, projektanci przelewają projekty na papier.

Mamy tablety, rysujemy piórkiem i to wszystko jest praca ręczna. O ile korzystamy czasami z jakichś schematów rysunkowych, to większość rzeczy rysowana jest odręcznie

- powiedziała Magda Gapińska, kierownik działu projektowego Baby, SMYK.

Zgodnie z panującymi trendami projektanci na każdy rok przygotowują dwie duże kolekcje, jesienno-zimową i wiosenno-letnią. Nowe ubrania w sklepach pojawiają się średnio co dwa tygodnie.

Moda dziecięca to również odzwierciedlenie mody dorosłych. Bardzo modne są klasyki jesieni, czyli kraty. My również w naszej kolekcji dziecięcej mamy ubrania, które mają tę krateczkę w najróżniejszych odcieniach

– powiedziała pani Magdalena.

Mimo wszystko bardzo często zdarza się tak, że sytuacje losowe skłaniają projektantów do zmian wizji. Tak było w przypadku pierwszego lockdownu. Wtedy do osoby odpowiedzialne za projekty postawiły wyjść naprzeciw i stworzyć kolekcje wygodnych dresów i piżam, w których dzieci komfortowo będą spędzać czas w domach.

Co dzieje się po wykonaniu projektu? Kolejną rzeczą jest właściwe dobranie rozmiaru. Gotowy prototyp ubranka projektanci przymierzają na manekinach zwanych rycerzami i sprawdzają jego wymiary.

Mamy trend board, na podstawie którego powstaje tablica z paletą kolorystyczną i opisem kolekcji. Kolejnym etapem jest już gotowa kolekcja zaprojektowana przez projektanta w formie takiego boardu i dokumentacja, którą projektant wykonuje. Na jej podstawie finalnie otrzymujemy śliczne ubranko

– powiedziała Monika Przednowek.

Ubranka dla dzieci – naturalne materiały

Dzieci są wymagającymi klientami, w związku z czym ubranka projektowane na malucha muszą odznaczać się szczególnymi cechami. Przede wszystkim powinny być wygodne oraz przewiewne. Jak przyznała dyrektor działu fashion SMYK, firma dba o to, aby ubranka wykonane były z dobrej jakości materiału.

W ubrankach dla dzieci to, co jest bardzo ważne to materiały naturalne. Stawiamy więc na dobrej jakości bawełnę. Zawsze najważniejszy dla nas jest komfort dziecka. Dlatego materiały, które używamy, są też rozciągliwe, miłe w dotyku

– powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński mają koronawirusa. Jak się czują?

98-latek pokonał koronawirusa. Pan Józef jest jednym z trzech rekordzistów

2,5 mln norek zostanie zabitych w Danii. Wykryto koronawirusa na kilkudziesięciu fermach

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Bartek Dajnowski

Pozostałe wiadomości