Jak wybrać dobry materac dla dziecka? Ekspert: "Zbyt miękki może przyczynić się do zaburzeń wydolności oddechowej"

Dziecko

Aktualizacja:

Sen stanowi podstawę prawidłowego rozwoju, dlatego zakup materaca odpowiedniego dla małego dziecka to ogromne wyzwanie. Sklepy oferują tak wiele różnego rodzaju produktów, że nie sposób się w nich wszystkich połapać. Ekspert wyjaśnił, czym kierować się w wyborze materaca dla dziecka.

Dobry materac to podstawa

Badania dowodzą, że dobry sen stanowi warunek konieczny dla zdrowego rozwoju, dlatego dziecku należy kupić odpowiedni materac.

Powinien być maksymalnie nieodkształcający się, ale z dosyć dużą plastycznością. Ciężar dziecka powinien rozkładać się równomiernie na całą powierzchnię tak, żeby poszczególne części ciała, nie zapadały się. W związku z tym wszystkie te termoelastyczne, zapamiętujące kształt dziecka materiały są kompletnie w tym wieku nie na miejscu

– wyjaśnił fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Dobry materac to taki, który jest tani, prosty i płaski. Przy jego wyborze, warto wiedzieć, że zbyt miękki przyczynia się do nieprawidłowego rozłożenia ciężaru ciała. Efektem tego mogą być zaburzenia krążenia w kończynach, wydolności oddechowej, ograniczenie przestrzeni wentylacji pęcherzykowej czy też zachłyśnięcie. Najlepiej więc, gdyby posiadał sprężyny komorowe, ponieważ są one bardzo drobne i precyzyjne dobierane do ciężaru dziecka.

W jego skład powinno wchodzić jak najmniej materiałów, które mogłyby w przyszłości stać się siedliskiem roztoczy i innych mikroorganizmów.

Wiadomo, że są materiały, które dłużej utrzymują swoją właściwość i takim materiałem jest oczywiście lateks

- zauważył specjalista.

Materace z lateksu są bardzo elastyczne, przewiewne i trwałe. Warto je rozpatrzyć przy zakupie łóżeczka dla niemowlęcia, ponieważ zapewniają zdrowy i komfortowy sen. Materiał ten bardzo dobrze podpiera ciało dziecka, dzięki czemu wspomaga prawidłowy rozwój jego kręgosłupa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co zrobić, gdy dziecko bez przerwy rozkopuje się w nocy?

Jak dbać o bioderka niemowlaka? Fizjoterapeutka: "Dajmy dziecku swobodę ruchu"

Wanienka-wiaderko, butki-niechodki. Czego niemowlę nie potrzebuje?

Autor: Agata Polak