Dziecko

Jak uszyć namiot tipi? Sprawdzone sposoby i porady

Dziecko

Moment RFCliquephoto/Getty Images

Zastanawiasz się, jak uszyć tipi i czy można zrobić to samodzielnie? Stworzenie namiotu dla dziecka może się wydawać nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak trudne. Przekonaj się, jak uszyć tipi i czego będziesz do tego potrzebować.

Jak samemu zrobić tipi? Nic łatwiejszego, ponieważ nie wymaga to ani krawieckiego doświadczenia, ani wybitnych zdolności manualnych. Z pomocą praktycznego przewodnika bez problemu zdobędziesz wiedzę o tym, jak to zrobić.

Co to jest tipi? Krótka historia

Tipi to rodzaj indiańskiego namiotu, popularny wśród plemion zamieszkujących Amerykę Północną. Jego nazwa oznacza miejsce, gdzie się żyje – rodzaj domu. Co ciekawe, tipi stawiane było przez kobiety, które musiały wykazać się dużą siłą, aby samodzielnie zbudować namiot. Budowa rozpoczynała się od skonstruowania szkieletu, na który później naciągane było pokrycie ze skóry bizona. Na szczycie umieszczano dymowy otwór, a wejście znajdowało się od wschodniej strony. Tego typu namioty nie miały podłóg, a pośrodku zostawiano miejsce na ognisko. Tipi konstruowane było tak, aby łatwo było je przenosić. Po rozebraniu mocowano je na drągach i zakładano koniom lub psom, które transportowały namiot.

W kulturze masowej tipi jest nie tylko symbolem indiańskich wiosek, ale również popularną zabawką. Dzieci uwielbiają bawić się w Indian i chętnie spędzają czas, ukrywając się w namiotach. Wiele z nich można kupić jako gotowy produkt, ale warto dowiedzieć się, jak zrobić tipi indiańskie samodzielnie. Inspiracji można szukać nie tylko w internecie, ale również w sklepach i prasie dziecięcej lub zdać się na własną wyobraźnię. Wystarczy podstawowa wiedza na temat budowy namiotu, a wyzwanie, jak zrobić tipi, nie będzie problemem.

Jak zrobić tipi bez szycia?

Moda na DIY, czyli Do It Yoursef (zrób to sam) zatacza coraz szersze kręgi i jest najbardziej popularna wśród młodych rodziców, którzy chętnie samodzielnie wykonują zabawki dla swoich dzieci. Choć pewne czynności mogą być czasochłonne, często pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, a przede wszystkim przynoszą satysfakcję z samodzielnego wykonania danego przedmiotu. Zrobienie namiotu tipi to jedno z wyzwań, które może okazać się prawdziwą przyjemnością.

Na początek przygotuj niezbędne materiały, takie jak:

 • trzy drewniane kijki do szczotki,
 • nożyczki,
 • sznurek jutowy
 • białe lub kolorowe prześcieradło (rozmiar 160 × 200 cm).

Na początku ustaw drążki pod odpowiednim kątem, wierzchołkami do siebie, a następnie zwiąż je za pomocą sznurka. Powinny się znajdować w odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów od nasady. Warto tutaj poprosić o pomoc drugą osobę, która mogłaby przytrzymać kijki w docelowym rozstawie. Ważne, aby sznurek obwiązać wielokrotnie, mocno go ściskając. To zapewnia stabilniejszą konstrukcję, która jest podstawą indiańskiego namiotu. Na tak przygotowany szkielet narzuć prześcieradło, po czym uformuj je i naciągnij. Następnie wytnij u góry dziurę i przełóż przez nią wystające kijki. Materiał podwiń do środka.

Instrukcja, jak zrobić tipi krok po kroku, okazuje się banalna. Ale na tym przygotowanie namiotu się nie kończy, ponieważ jak na prawdziwy indiański domek przystało, miejsce powinno być miłe i przytulne. Dlatego warto do środka włożyć koce, lampiony, różnego rodzaju dekoracje oraz ulubione zabawki. Wtedy przebywanie w tipi jest dużo przyjemniejsze.

Jak uszyć tipi krok po kroku?

Wiedza o tym, jak zrobić tipi indiańskie, przyda się każdemu rodzicowi. Jak widać, można to zrobić bez używania igły i nici. Jeśli ktoś chciałby jednak dać upust krawieckiej fantazji, bez problemu może zrobić namiot tipi dla dziecka z pomocą maszyny do szycia. Nie jest to skomplikowane.

Jak uszyć namiot tipi bez większego wysiłku? Przygotuj:

 • około 4 metry bawełnianej tkaniny (najlepiej grubej, dobrej jakości),
 • 4 drążki o długości 200 cm,
 • sznurek o długości 100 cm,
 • miarkę i pisak,
 • nożyczki,
 • nici,
 • maszynę do szycia.

Z materiału wytnij 4 trapezy (wysokość 160 cm, góra 18 cm, dół 130 cm) i odwróć je na lewą stroną. Boki zszyj ze sobą, a następnie rozprasuj powstały szew. Następnie obrzuć górny brzeg, zawiń pod spód i przeszyj. Zrób to samo z dolną częścią materiału. Złóż go ponownie, ale prawymi stronami do siebie. Odmierz 5 cm od brzegu i przeszyj tak, aby powstał tunel na drążek. Tak samo postąp z kolejnymi bokami. Ostatni trapez będzie stanowił wejście do namiotu, więc odmierz od góry 20 cm i odetnij z niego mniejszy trapez. Dolną część podziel na pół, obrzuć proste boki i zagnij je pod spód, po czym przeszyj. Odcięty, mniejszy trapez przyszyj górą do dwóch większych kawałków, dzięki czemu otrzymasz wejście do tipi. Przyszyj go to reszty namiotu, zachowując 5 cm odstępu od brzegu, aby zrobić miejsce na drążki, które umieść na samym końcu wewnątrz tunelu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak własnoręcznie wykonać rattanowe dodatki?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości