Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Porady dla rozstających się rodziców

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców? Choć taka informacja jest trudna do przekazania, nie należy zwlekać z rozmową. Dzieci wyczuwają napięcie między dorosłymi, dlatego też zalecana jest szczerość. Do rozmowy należy się jednak odpowiednio przygotować i dostosować przekaz do wieku pociechy. W Dzień Dobry TVN temat ten poruszyliśmy z Zuzanną Suchecką, psycholog dziecięcą i młodzieżową oraz Żanetą Bogdziewicz, blogerką, rozwiedzioną mamą.

Rozwód to trudny czas zarówno dla dorosłych, jak i ich dzieci. Jeżeli decyzja o rozstaniu została podjęta, należy przekazać ją pociechom. Wiele osób zastanawia się jednak, w jaki sposób należy powiedzieć dziecku o rozwodzie. Taka konwersacja musi być dokładnie przemyślana. Ważny jest nie tylko sposób jej prowadzenia, ale także okoliczności, w których się odbywa. Prawdopodobnie dziecko zapamięta tę rozmowę do końca życia, dlatego należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i emocjonalną równowagę.

>>> Zobacz także:

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców? Przygotowanie do rozmowy

Decyzja o rozwodzie powinna być starannie przemyślana. Jeżeli dorośli nie są co do niej pewni, powinni jeszcze raz wszystko przedyskutować. Leży to w interesie nie tylko ich, lecz także dzieci, które nie powinny być narażone na niepewność związaną z ciągłymi rozstaniami i powrotami.

Jeżeli decyzja jest nieodwołalna, trzeba ją przekazać dzieciom. Nie wolno z tym zwlekać, gdyż nawet pociechy w wieku przedszkolnym intuicyjnie wyczuwają, że pomiędzy rodzicami dzieje się coś złego. Nie do końca jednak rozumieją co i dlaczego, dlatego napięta sytuacja może napawać je lękiem. Z tego też powodu, mimo iż powiedzenie dziecku o rozwodzie nie jest proste, warto przekazać tę informację jak najszybciej.

Rozmowa o rozstaniu musi być przeprowadzona mądrze i rozważnie. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do niej – najlepiej, aby rodzice przedyskutowali wszystkie istotne szczegóły. Powinni wspólnie uzgodnić scenariusz rozmowy, pamiętając o tym, by unikać słownych przepychanek czy wzajemnego obwiniania się.

Warunki rozmowy o rozwodzie

Zagadnienia związane z tym, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców, obejmują także przygotowanie odpowiednich warunków rozmowy. Informację najlepiej przekazać w domu, jednak warto przy tym wybrać miejsce neutralne, w którym dziecko przebywa dość rzadko.

Do rozmowy rodzice powinni zasiąść wspólnie, pamiętając o wyłączeniu telefonów komórkowych i zarezerwowaniu odpowiedniej ilości czasu. Trzeba też pamiętać, że konwersacji lepiej nie zapowiadać z dużym wyprzedzeniem – jeżeli dziecko już rano otrzyma informację, że wieczorem rodzinę czeka poważna rozmowa, może nadmiernie się denerwować.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie, biorąc pod uwagę jego wiek?

Przygotowując się do tego, jak powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców, należy wziąć pod uwagę wiek pociechy. Przedszkolak zareaguje na tę wiadomość zupełnie inaczej niż osoba w wieku gimnazjalnym czy licealnym, co jest spowodowane innym stopniem dojrzałości i świadomości.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej wystarczy dość prosty komunikat informujący o tym, że rodzice się kłócą i nie chcą już razem mieszkać. Im dziecko jest starsze, tym przekaz powinien być bardziej złożony.

O czym należy pamiętać, mówiąc dziecku o rozstaniu rodziców?

Choć wielu rodziców oczekuje gotowej recepty, nie ma jednego sposobu na to, jak poinformować dziecko o rozwodzie. Podczas tej trudnej rozmowy należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Przekazywanie informacji o rozstaniu przede wszystkim powinno przebiegać w spokojnej atmosferze. Dziecko musi czuć się bezpiecznie, w innym przypadku będzie to dla niego traumatycznym doświadczeniem. Dodatkowo należy dać mu poczucie, że może zapytać o wszystko i otrzyma przy tym szczerą odpowiedź.

Zastanawiając się, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór słów. Bardzo istotne jest podkreślenie, że rozstanie wynika jedynie z relacji między rodzicami i nie ma nic wspólnego z dzieckiem. Trzeba zapewnić je o bezgranicznej miłości. Warto również spokojnie wyjaśnić, co zmieni się w jego życiu – istotne jest poinformowanie o takich kwestiach, jak np. to, z kim będzie mieszkać. Należy przy tym zapewnić dziecko, że rozstanie nie wpłynie na jego kontakty z żadnym z rodziców – wciąż będzie mogło widywać się z tym, który opuszcza dom.

Ważne też, żeby w czasie rozmowy z dzieckiem nie nastwaić go negatywnie wobec drugiego rodzica.

- powiedziała Zuzanna Suchecka, psycholog dziecięca i młodzieżowa.

Rozmawiając z dzieckiem o rozwodzie, należy też spokojnie przyjąć jego reakcję. Mogą to być płacz, krzyk czy gniew. Zamiast „uspokój się”, lepiej wtedy powiedzieć: „rozumiem, jak się czujesz” i pozwolić mu na przeżywanie trudnych emocji. Warto też przytulić pociechę, okazując w ten sposób wsparcie.

Przygotowując się do tego, jak powiedzieć dziecku o rozwodzie, należy też pamiętać, czego unikać. Przekazując informację o rozstaniu, nie wolno kłócić się czy podnosić głosu, oczerniać się nawzajem, obwiniać dziecka, wciągać go w problemy dorosłych, ani też ignorować jego pytań, potrzeb i uczuć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości