Dziecko

Jak pomóc dziecku odzwyczaić się od smoczka? "Siódmy miesiąc życia to dobry czas, aby zacząć je do tego przygotowywać"

Dziecko

Smoczek pomaga dziecku się uspokoić lub zasnąć. Maluchy, które korzystają z niego zbyt długo często mają wady zgryzu i wymagają później leczenia ortodontycznego. Kiedy jest najlepszy czas na odstawienie smoczka? Jak pomóc dziecku przejść przez ten niełatwy dla niego proces?

Jak pomóc dziecku ostawić smoczek?

Każdy rodzic wie, że odstawienie smoczka nie jest proste, dlatego w Szczecinie powstało smoczkowe drzewo. Dzieci mogą zwiesić na nim swojego smoczka i pożegnać się z nim. - Pomysł przyszedł do nas z Danii. Większość osób, która mieszka na osiedlu Gumieńce ma dzieci i przeszła przez okres rezygnacji ze smoczka. Z pomocą Klubu Rotary posadziliśmy to drzewko w 2017 roku i od tamtej pory pomaga maluchom pożegnać się ze smoczkiem - mówiła Dominika Jackowska, jedna z pomysłodawczyń smoczkowego drzewa.

Z jego "pomocy" skorzystała m.in. Pani Paulina. - Drzewko bardzo nam pomogło, dziecko może przychodzić i odwiedzać swój smoczek. Widok innych dzieci, które też je wieszają i żegnają się z nimi bardzo ułatwia zadanie - mówiła.

Dlaczego dziecko powinno odzwyczaić się od smoczka?

Mimo, że smoczek pomaga się dzieciom prawidłowo się rozwijać, to maluchy nie mogą z niego korzystać w nieskończoność. - Siódmy miesiąc życia dziecka to dobry czas, aby powoli zacząć je odzwyczajać - mówił Kuba Piekarski, psycholog.

Zbyt długie korzystanie ze smoczka pociąga sobą pewne konsekwencje. Dzieci, które używają go bardzo długo mają problemy z uzębieniem. Ich zęby są nie tylko krzywe, ale i nieprawidłowo się wyżynają. Takie sytuacje mogą wymagać w przyszłości leczenia ortodontycznego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości