Dziecko

Jak i kiedy rozwijać dziecięcą wyobraźnię? "Szukajmy zabawek, które będą się zmieniać"

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Bawimy się w… rozwój wyobraźni maluszka

Już po 6 miesiącu życia dobrze jest otwierać dziecko na otaczającą go rzeczywistość, by rozwijać jego inteligencję oraz kreatywność. Od czego zacząć i jak prawidło to robić? O tym opowiedziała nam dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcia.

Rozwijanie dziecięcej wyobraźni

Dzieci rosną jak na drożdżach, a rodzice każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby uczyć najmłodszych nowych umiejętności. Zazwyczaj skupiamy się na emocjach, kompetencjach poznawczych i społecznych. Pokazujemy maluchom świat, czekamy na pierwsze słowa i wspomagamy rozwój ruchowy. Niestety często zapominamy o jeszcze jednym, równie ważnym aspekcie – wyobraźni.

Choć początkowo może wydawać nam się zbędna, odgrywa ważną rolę. Sprawia, że dziecko staje się otwarte, zdolne do tworzenia nowych rzeczy i radzenia sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Co więcej, wyobraźnia rozbudza ciekawość i uwrażliwia na świat, a zdobyte w dzieciństwie umiejętności przekładają się na kreatywność w życiu dorosłym. Zatem warto jak najwcześniej wspierać jej rozwój. Kiedy dokładnie? Zdaniem ekspertów warto otwierać dziecko na otaczającą rzeczywistość już po 6 miesiącu życia.

- Po pierwsze nie jest tak, że dziecko od urodzenia dysponuje wyobraźnią - zaznacza Aleksandra Piotrowska. - Mózg musi odpowiednio dojrzeć. Właściwie dopiero w drugim półroczu pierwszego roku życia zaczynamy obserwować jej przejawy. Z wyobraźnią jest tak jak z mięśniami - ćwiczone kwitną i rozwijają się. Nic na doskonałym poziomie nie jest dane za darmo. Warto, naprawdę warto i to bardzo wcześnie się nią zająć. Z 7,8,9-miesięcznym dzieckiem warto jest zaczynać bawić się w taki sposób, o którym wiemy, że będzie pobudzać dziecięcą wyobraźnię i chęć do tego, żeby kombinować, zastanawiać się, samodzielnie odkrywać.

Dla dzieci ważne jest, aby zabawka mogła się zmieniać lub kształtować przestrzeń razem z nimi.

- Lepszych zabawek pobudzających wyobraźnię niż klocki, kartka i coś, co na niej zostawia ślad oraz książeczka nie wymyślono - podkreśla psycholog dziecięca. - Możemy korzystać z tych bardziej wyrafinowanych. Patrzcie, jak to do dzieciaka przemawia: mamy robota, robimy klik, mamy już dwie części, po chwili mamy już trzy. Każda z nich kusi czymś innym. Jeśli chcemy rozwijać u dziecka jakieś sprawności, to ono musi chcieć. Szukajmy takich zabawek, które będą się zmieniać i pobudzać dziecięca ciekawość - radzi specjalistka.

Jak rozwijać dziecięcą wyobraźnię?
Jak rozwijać dziecięcą wyobraźnię? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby na rozwijanie dziecięcej wyobraźni

Dzieci rodzą się z naturalną ciekawością świata, zdolnością odkrywania i uczenia się. Ważne jednak, aby rodzice umiejętnie nadążali za etapami rozwoju swojego malucha. W rozwijaniu wyobraźni pomocne będą aktywności tj. czytanie bajek na dobranoc, wspólne rysowanie czy zabawy zabawkami aktywizującymi.

W przypadku ostatniego punktu na uwagę zasługuje gadżet - Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1 od Fisher-Price. Inteligentna zabawka zapewnia zabawę na cztery różne sposoby. Wszystko za sprawą trzech małych robotów, które można rozkładać i składać wciąż na nowo. Co więcej, gadżet ten posiada różne Poziomy Nauki, dzięki czemu rodzice mogą dopasowywać treści edukacyjne do wieku i etapu rozwoju swojej pociechy, a zabawka będzie „rosnąć” wraz z maluchem od 6 miesiąca życia aż po wiek przedszkolny.

Julia Białas, była mistrzyni Polski w bikini fitness, stara się, aby córka towarzysząc jej w codziennych czynnościach, odkrywała nowe rzeczy i próbowała nowych aktywności. Roczna Nina często towarzyszy mamie na siłowni, gdzie przygląda się jej sportowej pasji. Oprócz zabaw ruchowych, Julia Białas proponuje córce zajęcia kreatywne z wykorzystaniem wszystkiego, co można znaleźć pod ręką. Sięga też po gotowe zabawki. Jej córeczka szczególnie upodobała sobie Uczącego Przyjaciela Robota 4 w 1.

- Ninka uwielbia się nim bawić, rozkładać go i składać wciąż na nowo - mówi Julia Białas. - Odkrywamy nowe poziomy, mimo że jest naprawdę mała, jesteśmy już na drugim poziomie nauki. Ta zabawka ma naprawdę multum możliwości. Pomaga uczyć się liczenia, literek, kształtów czy kolorów.

To jednak nie koniec. W ofercie firmy znajdziecie również Interaktywny turlaczek Rovee, Wesoły Padzik Malucha, Telefonik dla gadułki czy Edukacyjną Gigaksiążkę. To tylko niewielka część asortymentu zabawek Fisher-Price. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla swojego brzdąca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości