Dziecko

Jak dobrać rower dla dziecka?

Dziecko

Autor:
Adrian
Adamczyk
Stephen Simpson/Getty ImagesDziecko na rowerze

Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.

Wybór odpowiedniego roweru dla dziecka ma kluczowe znaczenie w kontekście zachęcenia go do uprawiania tego sportu. Jeżeli jazda na rowerze będzie nieprzyjemna, niewygodna albo sam rower będzie po prostu brzydki, dziecko może się zniechęcić.

Jak dobrać rower dla dziecka – podstawowe kryteria

Wzrost to podstawowe kryterium dobierania roweru dla dziecka. Jeśli tego nie dopilnujemy, to w czasie jazdy dziecko będzie miało utrudnione sterowanie i najpewniej jeździć będzie w nieprawidłowej pozycji, a mięśnie nie będą wykonywać pełnego zakresu ruchu. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowania i waga roweru. Nie może być on zbyt ciężki, ponieważ rozpędzenie takiego pojazdu wymaga siły, a poza tym, kiedy już rozpędzi się ciężki rower, trudno jest nad nim zapanować. Co równie ważne, w czasie nauki jazdy rower będzie bardzo często przewracał się, a podnoszenie dużego ciężaru może szybko zmęczyć i zniechęcić do nauki jazdy. Jako że elementem najbardziej wpływającym na masę roweru jest rama, dlatego najlepiej, kiedy wykonana jest z aluminium.

Najistotniejsze kryteria doboru odpowiedniego roweru dla dziecka to rozmiar koła i ramy. Pierwszym elementem, na który zwrócić trzeba uwagę przy dobieraniu roweru dla dziecka, jest rozmiar ramy roweru. Podawany jest on najczęściej w calach lub przeliczany na centymetry. Aby dobrać odpowiednią ramę, trzeba dokładnie zmierzyć długość rąk i nóg dziecka. Na podstawie pomiaru długości nóg określa się odpowiednią odległość pedałów od siodełka, a długość rąk decyduje o dopasowaniu odległości kierownicy od siodełka. Bardzo istotne jest to, aby po zatrzymaniu cała stopa miała kontakt z podłożem – daje to poczucie bezpieczeństwa i panowania nad rowerem. Warto w tym obszarze kierować się specjalnym przelicznikiem, który określony został ze względu na wiek i wzrost dziecka:

  • 4–6 lat (95–100 cm wzrostu) – koło 16 cali, rama do 11 cali;
  • 5–8 lat (110–120 cm wzrostu) – koło 20 cali, rama do 11–13 cali;
  • 7–9 lat (120–145 cm wzrostu) – koło 24 cale, rama do 11–15 cali;
  • 10 lat i więcej (ponad 145 cm wzrostu) – koło 26 cali, rama 14–16 cali.

Oczywiście to jedynie podpowiedź – oczywistym jest, że nie wszystkie dzieci w danym wieku mieszczą się dokładnie w danym zakresie wzrostu. Jest to na pewno jednak dobry wstęp do tego, jak dobrać rower dla dziecka.

Pozostałe elementy istotne przy dobieraniu roweru dla dziecka

Niezwykle istotnym elementem w dobieraniu roweru dziecku będzie hamulec. Najlepiej, żeby był łatwy i intuicyjny w obsłudze. Dlatego w pierwszym rowerze eksperci polecają szczególnie hamulec nożny. Aby go uruchomić, wystarczy przekręcić pedały do tytułu i rower zacznie spowalniać. Kolejne elementy bezpieczeństwa to dzwonek i odblask. Natomiast dla komfortu jazdy najważniejsze jest siodełko – powinno być ono miękkie i najlepiej, gdy kształtem przypomina to z rowerów miejskich. I wreszcie nóżka. Warto ją zastosować, ponieważ uczy to dziecko szacunku do sprzętu, który nie jest rzucany na ziemię.

Nie wolno też zapominać, że jest to rower dla naszego dziecka i to ono powinno zadecydować o jego kolorze, tak żeby nie tylko służył on do nauki jazdy, lecz także cieszył oko. Trzeba o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się, jak dobrać rower dziecku.

Rowerek biegowy – jak wybrać odpowiedni egzemplarz?

Pierwszym etapem oswajania się z rowerem i nauką jazdy będzie tzw. rowerek biegowy. Od prawdziwego roweru różni się tym, że nie ma pedałów, a dziecko jeździ nim, odpychając się za każdym razem nogami od ziemi. Dzięki niemu uczy się podstawowych elementów jazdy – odpowiedniego poruszania kierownicą, a także łapania równowagi. Poza tym jazda na takim rowerku jest też znakomitą lekcją koncentracji, która jest ważna nie tylko w czasie jazdy rowerem. Na rowerku biegowym naukę jazdy rozpocząć mogą dzieci nawet w wieku 18 miesięcy.

Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? W tym przypadku najważniejszym parametrem będzie wysokość kroku. Większość tego typu rowerów posiada regulowane siodełko, dzięki czemu przez jakiś czas będzie można go dopasowywać do wzrostu dziecka poprzez podniesienie siodełka. Przy zakupie tego rodzaju roweru trzeba podjąć dwie decyzje. Po pierwsze, z jakiego materiału ma być wykonany. Można wybrać rower drewniany lub metalowy. Ten pierwszy jest na pewno lżejszy, ale może mieć mniejszy zakres regulacji siodełka. Drugi element to opony. Czy do potrzeb nauki jazdy w rowerku biegowym lepiej dobrać opony piankowe czy pompowane? Piankowe są tańsze, lżejsze i, co oczywiste, nie można ich przebić. Jednak ich wielką wadą jest mniejsza przyczepność, co może bardzo utrudniać naukę jazdy. Dzięki regulacji ciśnienia powietrza rowerek można nieco obniżyć czy spowolnić tempo jazdy. Dlatego lepiej jednak wybrać opony pompowane.

Zobacz także:

Zobacz wideo:

Anna Nowak-Ibisz prezentuje jeździki i rowery biegowe dla dzieci
Anna Nowak-Ibisz prezentuje jeździki i rowery biegowe dla dzieci
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stephen Simpson/Getty Images

Pozostałe wiadomości