Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco dużo, a może za mało? Ile śpi niemowlę? Zobacz nasze zestawienie!

Dziecko śpi z kotem
Ivan Jekic/Getty Images
Źródło: E+
Sen dla najmłodszych jest bardzo istotny. Nie tylko wpływa pozytywnie na układ nerwowy, ale także wspomaga rozwój noworodków i niemowląt. Wielu młodych rodziców zastanawia się, ile prawidłowo śpi niemowlę. W artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie niejasności, związane z tą potrzebą fizjologiczną u maluchów.

Kiedy dziecko jest wypoczęte, jest nie tylko zdrowsze, ale i szczęśliwsze. Ma chęć poznawać świat, chce się bawić, reaguje na bodźce i wchodzi w interakcje z rodziną. W czasie snu z przysadki mózgowej uwalnia się hormon wzrostu, także układ nerwowy i układ pokarmowy niemowlęcia rozwija się prawidłowo dzięki snu. Brak wystarczającej ilości snu sprawia, że dziecko jest zmęczone, drażliwe, osłabione, a jego prawidłowy wzrost oraz rozwój są spowolnione.

Ile śpi niemowlę?

Nie ma konkretnej odpowiedzi, ile powinno spać niemowlę. Rodzice często wpadają w panikę, kiedy ich dziecko śpi zbyt mało lub zbyt dużo. Wszystko jednak zależy od dziecka, a przez pierwsze pół roku życia niemal wszystkie dzieci nie mają uregulowanego rytmu dobowego. Nie ma więc powodów do niepokoju, jeśli nasze dziecko śpi ponad normę w pierwszych miesiącach życia. Jednak przedstawmy uśrednione dane, pokazujące jak długo śpi niemowlę .

Ile śpi 4 miesięczne niemowlę?

Dziecko w tym okresie przesypia około dziesięciu godzin w nocy oraz około trzech, pięciu godzin w dzień. Za dnia jego wypoczynek rozłożony jest na trzy, cztery drzemki.

Ile śpi 6 miesięczne dziecko?

Dzieci do szóstego miesiąca życia przesypiają około szesnastu godzin na dobę. Nie mają jeszcze wykształconego podziału na pory dnia. Stany snu i czuwania zatem przypadają zarówno na dzień, jak i na noc. Zazwyczaj należy karmić niemowlę mniej więcej co trzy, cztery godziny. Gdy dziecko jest głodne, budzi się i wyraźnie doprasza się karmienia. Istotne jest, aby nie zmuszać dziecko do jedzenia, nie wybudzać go – to maluch sam pokazuje, że jest głodny. Warto jest zatem karmić niemowlę na żądanie.

Ile śpi 9 miesięczne dziecko?

Do dziewięciu miesięcy maluch zazwyczaj śpi tyle, co dziecko półroczne.

Ile śpi roczne dziecko?

Dzieci w tym okresie śpią w nocy od jedenastu do dwunastu godzin oraz od dwóch do trzech godzin w dzień. Przed południem przesypiają mniej więcej godzinę, natomiast po południu około jednej, trzech godzin – czas ten jest niekiedy podzielony na dwie drzemki.

Warto jest dążyć do uczenia dzieci dobrych nawyków i przyzwyczajać je do naturalnego rytmu dobowego. Pomocne w ustabilizowaniu planu malucha są codzienne, stałe rytuały: kąpiel wieczorem, masaż tuż przed snem, czy karmienie dziecka przy zgaszonym świetle.

Jak długo śpi noworodek?

Noworodek śpi niemal cały czas – zarówno w nocy, jak i w dzień. Wynika to z braku melatoniny, hormonu, który ma wpływ na regulację zegara biologicznego. Melatonina zaczyna być produkowana od około czwartego miesiąca życia. Dziecko nie potrafi odróżnić dnia od nocy, gdyż melatonina uwalnia się, gdy zaczyna się ściemniać, a każdy człowiek, gdy zapada zmrok, zaczyna odczuwać senność.

To, ile śpi noworodek w pierwszych dniach, zależy od dziecka i dostosowanych do niego rytmów. Zazwyczaj po porodzie dziecko przesypia około siedemnastu, dwudziestu godzin na dobę. Warto zaznaczyć, że dziecko nie powinno spać bez przerwy dłużej niż cztery godziny bez karmienia. Spowodować może to bowiem hipoglikemię (spadek poziomu cukru we krwi), a co za tym idzie, doprowadzić do przedłużenia się żółtaczki.

Są dzieci, które wybudzają się po zaledwie kilkunastu minutach, gdyż chcą zostać nakarmione. Wynika to często z tego, że niektóre noworodki są tak słabe, że zasypiają w trakcie karmienia. Inne natomiast nie mogą znieść rozłąki z rodzicem i zaczynają płakać tuż po odłożeniu ich do łóżeczka.

Nie należy się martwić, że dziecko śpi nieco inaczej niż jego rówieśnik - niemal pewnym jest, że wszystkie odstępstwa od normy ulegną wyregulowaniu. Zwłaszcza jeśli mowa o chwilowym czy jednorazowym zaburzeniu snu, wystarczy bowiem zwykły bodziec zewnętrzny (hałas z ulicy, zdenerwowanie rodzica, światło), aby dziecko się rozbudziło. Niepokój powinny wzbudzać jedynie utrwalone, długotrwałe zaburzenia snu – kiedy dziecko śpi zbyt mało albo za dużo. Wówczas konieczna jest porada pediatryczna.

Zobacz też:

Jak nauczyć dziecko zasypiać samemu? Sprawdzone sposoby, jak oduczyć malucha spania z rodzicami

Dzieci śpią coraz mniej. "Niedobór to jest mało powiedziane, one po prostu będą krócej żyły"

Zdrowy sen dzieci w różnym wieku - ile powinien trwać, co może na niego wpłynąć?

Zobacz video: Dodatkowe ćwiczenia i więcej snu mogą znacznie poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne dzieci

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości