Fitness dla dzieci – czy to bezpieczny pomysł?

dzieci ćwiczą deskę bokiem
Steve Debenport/Getty Images
Źródło: E+
Fitness dla dzieci to temat wzbudzający emocje co jakiś czas. Część rodziców ulega modzie na każdą nową aktywność sportową dla swoich dzieci. Druga grupa mocno powątpiewa w zasadność wprowadzania tak intensywnych ćwiczeń sportowych na tak wczesnym jednak etapie życia. Pojawia się więc pytanie: fitness dzieci – tak czy nie?

Fitness dzieci z jednej strony jest bardzo podobny do uprawianego przez dorosłych sportu. Z drugiej – zupełnie od niego różny. Zanim więc zdecydujesz, czy chcesz, aby Twoje dziecko chodziło na takie zajęcia, dowiedz się więcej o samych zasadach panujących na fitnessie dla dzieci.

Fitness dla dzieci – kolejna moda, czy kształtowanie zdrowych nawyków?

Fitness dzieci to kontrowersyjny temat, wzbudzający u niektórych rodziców silne emocje. Część z nich uważa, że to kolejny z elementów, za pomocą których z naszych dzieci błyskawicznie chcemy zrobić dorosłych. Tak, jak posyłasz je na zajęcia dodatkowe z myślą o tym, że szachy rozwijają koncentrację, a robotyka daje podstawy do rozwijania umiejętności z zakresu IT, tak fitness ma być gwarancją pięknego i wyrzeźbionego ciała.

Jeśli tak wygląda motywacja do zapisania dziecka na fitness, to lepiej rzeczywiście dać sobie spokój. Niestety często przerzucamy trendy obecne w życiu dorosłych ludzi na dzieci. W jakiejś mierze jest tak pewnie z modą na fitness. Warto natomiast pamiętać, że sami prowadzący zajęcia wychodzą z zupełnie innego założenia. Chodzi im o zdrowe nawyki, postawę, odpowiednie ruchy u dzieci. Być może i my powinniśmy tak podejść do myślenia o fitnessie dzieci?

Na czym polega fitness dzieci?

Fitness dla dzieci to nieco bardziej współczesna odmiana zajęć gimnastyki korekcyjnej znanej obecnym 30- i 40-latkom z czasów szkolnych. Dzisiaj jednak zamiast leczyć pierwsze niedoskonałości w wadach postawy i ruchu, trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego starają się im zapobiegać. Fitness dzieci jest jedną z takich metod. Pozwala on bowiem na wykształcenie u dziecka prawidłowych ruchów funkcjonalnych i związanych z nimi postaw i układów ciała. Nie ma tutaj mowy o żadnym rzeźbieniu sylwetki – choć oczywiście każde takie zajęcia przeciwdziałają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a jak wiemy, to spory problem także u dzieci.

Zajęcia fitness dla dzieci to zabawa, która pozwala utrwalać w pamięci określone pozy, postawy, ruchy. To tutaj można kształtować nawyk odpowiedniego wysuwania bioder w przysiadzie i trzymania prostego kręgosłupa podczas pochylania.

Jakie ćwiczenia na fitnessie dla dzieci?

Fitness dla dzieci pod względem typów ćwiczeń oraz ich nakierowania na odpowiednie grupy mięśni jest bardzo podobny do zajęć dla dorosłych. Królują tutaj więc zajęcia w podporze, wszelkiego rodzaju przysiady, przysiady z przeskokami, squady, nożyce, pajace i tym podobne. Fitness dla dzieci to zajęcia ruchowe łączące lekkie cardio i ćwiczenia wzmacniające, kształtujące odpowiednią postawę. Znajdziemy tu więc i dziecięce burpees i martwy ciąg, wykonywany jednak bez sztangi (przynajmniej do czasu). Podczas tych zajęć chodzi przede wszystkim o wzmocnienie core’u i zbudowanie silnych i wytrzymałych mięśni, które będą w stanie nas nosić i stabilizować całe nasze ciało przyjmujące różne pozycje.

Czy na zajęciach fitness dla dzieci są obciążenia?

Fitness dla dzieci w większości przypadków odbywa się bez obciążenia. Jeśli w Twojej wyobraźni na hasło “fitness dla dzieci” pojawił się obrazek małego chłopca wyciskającego sztangę lub ćwiczącego triceps, to możesz spokojnie o nim zapomnieć. Przez większość czasu dzieci wykonują podstawowe ruchy funkcjonalne – czyli te, z którymi do czynienia mamy na co dzień – w odpowiedniej serii powtórzeń. Ze względu na ich wiek, wytrzymałość i występujące jeszcze problemy z właściwą koordynacją ruchów, nie stosuje się na zajęciach obciążeń.

Małe dzieci nie ćwiczą z kettlami, sztangami czy ciężarkami. Niewielkie obciążenia (o ciężarze butelki napełnionej piaskiem) wprowadza się około 10. roku życia. O prawdziwych obciążeniach, choć też o odpowiednim, lżejszym ciężarze niż w przypadku dorosłych, mowa jest dopiero w grupie wiekowej 13-18 lat.

Po co nam fitness dla dzieci?

Fitness dzieci to nie sztuka pięknego wyciskania sztangi i robienia sobie przykuwających uwagę mięśni (choć nastoletni chłopcy z pewnością już o tym myślą). To przede wszystkim nauka poprawnego wykonywania ruchów funkcjonalnych. To tworzenie w mózgu, dzięki serii powtórzeń, stałych połączeń neuronalnych, które nawet w sytuacji stresowej pozwolą naszemu ciału zareagować w odpowiedni sposób. Fitness dla dzieci to nauka właściwej postawy – chodzenia, siadania, pisania. To na takich właśnie ogólnorozwojowych zajęciach można przy dobrej zabawie wypracować nawyki, które będą gwarantowały naszym dzieciom zdrowie przez wiele lat.

Zobacz też:

Mamy znalazły sposób, jak ćwiczyć nie rozstając się z maluchem. Buggy gym zawojował Polskę

Sport dla dzieci – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę? Jak wspierać małego sportowca?

Bajkowa joga dla dzieci. Jak zachęcić malucha do ćwiczeń?

Zobacz video: Bardzo ważny, choć często pomijany element treningu. Jak odpowiednio przeprowadzić rozgrzewkę?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości