Ferie zimowe w lubuskim. Kiedy są i co warto zwiedzić?

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Gazeta Lubuska
Rodzina rzucająca się śnieżkami

Zbliżające się ferie zimowe, to powód do szukania dodatkowych atrakcji nie tylko w typowych dla tej przerwy lokalizacjach, np. w górach, ale również w regionie, z którego się pochodzi. Sprawdź, kiedy wypadają ferie w województwie lubuskim oraz co warto zwiedzić i zobaczyć podczas przerwy od szkoły. 

Kiedy wypadają ferie zimowe w województwie lubuskim w 2023 roku?

Ferie zimowe w lubuskim wypadają w terminie od 30 stycznia do 12 lutego 2023 roku. W tym samym czasie z wolnego będą mogli korzystać uczniowie z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Rząd w 2022 przywrócił podział terminów ferii w różnych regionach. Miało to na celu "rozładowanie" miejsc turystycznych i umożliwienie skorzystania z wolnego w jak najlepszy sposób. W tym roku nie obowiązuje już większość obostrzeń związanych z COVID-19.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Pomysły na ferie zimowe w województwie lubuskim

Region ten słynie z winnic i jezior, zatem są to pierwsze dwie atrakcje, jakie przychodzą na myśl, kiedy chce się zaplanować ferie zimowe. Chociaż nie jest to dobry termin na kąpiele, zwłaszcza że nie każdy lubi morsowanie, to zdecydowanie warto oddać się kontemplacji przyrody na ścieżkach wokół zbiorników wodnych. Można także zdecydować się na zwiedzanie winiarni, chociaż to polecamy zagorzałym chemikom i osobom powyżej 18. roku życia.

Zwiedzanie w lubuskim

Lubuskie to region, w którym warto postawić na zwiedzanie i piesze wędrówki. Jest w nim wiele szlaków, które będą piękne tak latem, jak i zimą. Jednymi ze szlaków, na które warto się udać w wolny dzień z pociechą są Szlak Wisłockiej, ścieżka spacerowa wokół jeziora Lubiąż lub Lubniewsko. Innymi atrakcjami jest szereg parków i pałaców, które znajdują się w regionie, często w dobrym stanie. Można je zwiedzać lub zjeść w nich obiad, gdyż część przekształcona została na restauracje. 

Jeżeli nie ma śniegu, a pogoda jak na zimową aurę "nie dopisuje", można się także skusić na rowery i zwiedzić lokalne szlaki rowerowe.

Na tych terenach można także zwiedzać pozostałości powojenne: schrony, bunkry, a nawet labirynty, które znajdują się w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, w skrócie MRU. W okresie zimowym jest on otwarty 7 dni w tygodniu w godzinach od 9 do 15. Muzeum zwiedza się w kilkuosobowych grupach. 

Atrakcje dla dzieci na ferie w lubuskim

Dla rodzin, które mają więcej czasu i lubią naturę, polecamy atrakcje związane z szeroko rozumianą przyrodą. Można także skusić się na ogród botaniczny i Mini Zoo, które znajdują się w Zielonej Górze. Będą doskonałą rozrywką dla najmłodszych.

Dla osób lubiących naturę i wybierających się do Zielonej Góry polecamy także palmiarnie, w której podziwiać można 150 gatunków roślin, które pochodzą ze strefy równikowej i zwrotnikowej. Równie dobrym pomysłem będzie udanie się do Centrum Przyrodniczego, w którym organizowane są laboratoria i pracownie dla zwiedzających. 

Warto także sprawdzić ofertę lokalnych muzeów i domów kultury, ponieważ często w okresie ferii i przerw prowadzą one dodatkowe zajęcia w formie zimowisk i półkolonii. Często w ofercie znajdują się warsztaty taneczne, aktorskie, zajęcia z garncarstwa, malarstwa, a coraz częściej także zajęcia informatyczne, które przyciągają wiele młodych osób.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Gazeta Lubuska

Źródło zdjęcia głównego: AzmanJaka/Getty Images

Pozostałe wiadomości