Eurosieroty – co czują dzieci, których rodzice emigrują za pracą?

Emigracja zarobkowa to symbol naszych czasów. Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, rodziców, którzy decydują się na wyjazd z kraju jest coraz więcej. Pozostawione w Polsce dzieci doczekały się już miana „eurosierot”. Co czują dzieci pozostawione przez rodziców? Jak taka sytuacja wpływa na ich rozwój? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską. "Rozłąka jest do nie do odrobienia" - alarmuje psycholog

Eurosieroty z Polski

Jak zaznaczyła na początku rozmowy psycholog, co do samej skali zjawiska, to w Warszawie pozostawionych dzieci nie jest tak dużo.Zdecydowanie więcej eurosierot jest przy zachodniej granicy, w mniejszych miejscowościach.

Eurosieroty mogą być pełne lub półpełne – kiedy wyjeżdża jedno albo dwoje rodziców. Z punktu widzenia dziecka, wyjazd ojca nie jest taką osobistą tragedią jak wyjazd matki.

Emigracja rodziców zaburza rozwój dziecka

Sytuacja, kiedy obydwoje rodziców wyjeżdża za granicę na dłuższy czas, zdaniem Aleksandry Piotrowskiej zawsze zaburza proces rozwoju dziecka. Rozłąka rodzica z dzieckiem nie jest czynnikiem sprzyjającym.

Nawet jeżeli dziecko zostaje z miejscu, które będzie lepiej wyposażone niż dom rodzinny, to nie zapewni ono dziecku lepszych warunków.

-dodała psycholog.

Rodzina ma w stosunku do dziecka wiele zadań do zrealizowania. Te funkcje materialne to tylko jeden z elementów funkcjonowania rodziny. Zdaniem psycholog rodzice przywiązują do tego aspektu zbyt dużo uwagi.

Nieobecność nie do odrobienia

Choć rozwój technologii sprawił, że rodzic oddalony od dziecka o kilka tysięcy kilometrów może do niego zadzwonić na wideo rozmowie, to choć jest to pomocne w przetrwaniu rozłąki, to nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego.

Każde dziecko potrzebuje dotyku, przytulenia, obecności tej najbliższej osoby. Czas, który mija w rozłące jest do nie do odrobienia.

- podsumowała Aleksandra Piotrowska.

Zobacz też: Kiedy rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę…Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Moje dziecko mieszka za granicą. Maria Winiarska radzi, jak poradzić sobie z tęsknotą.

Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie.

Macierzyństwo w Polsce i za granicą - różnice i podobieństwa.

Co robić gdy dziecko kłamie?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości