Dziecko

Ekspertka o nastolatkach: „Biologicznie nie są gotowi zasnąć przed północą”

Dziecko

Aktualizacja:

Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się wcześniej, niż o 9:30 - uważają specjaliści. W programie rozmawialiśmy o tym, czy późne wstawanie jest korzystne dla rozwoju nastolatków, czy też raczej je rozleniwia.

Ranne ptaszki

Nastolatki często kładą się spać później, niż ich rodzice. Naukowcy uspokajają, że jest to zachowanie całkowicie normalne i stanowi jedną z pierwszych oznak dojrzewania płciowego. Powodem tego jest przesunięcie się pory wydzielania hormonu snu – melatoniny oraz fakt, że mózg człowieka dojrzewającego zaczyna działać inaczej, niż do tej pory. Rekomendowana długość snu w wieku nastoletnim wynosi 8-10 godzin.

Jeśli mówimy o nastolatku, który biologicznie nie jest gotowy zasnąć przed północą, to dobrze byłoby, żeby miał szansę pospać co najmniej do 8 – powiedziała Magdalena Komsta, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności.

Badania pokazują, że przewlekły niedobór snu u nastolatków może prowadzić do szkodliwych konsekwencji. Zwiększa bowiem ryzyko kłopotów z koncentracją, zachowaniem i uczeniem się oraz chorób psychicznych, w tym depresji. Dodatkowo przyczynia się do nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu II.

Mówi się, że jesteśmy w stanie przestawić się o około godzinę w każdą stronę bez konsekwencji zdrowotnych. Nie oczekujmy, że z nastolatka, który jest biologicznie nastawiony na zasypianie o godzinie 23-24, zrobimy kogoś, kto o 21 położy się i zamknie oczy. Fizjologicznie nie jest w stanie tego zrobić. Dopasowanie nauki w szkole do naturalnego rytmu nastolatków ma wiele pozytywnych skutków. Nasze dzieci nie tylko byłyby zdrowsze oraz łatwiej byłoby im się uczyć – zauważyła psycholożka.

Rekomendowana długość snu:

  • 4-12 miesięcy: 12-16 godzin (w tym drzemki)
  • 1-2 lata: 11-14 godzin (w tym drzemki)
  • 3-5 lat: 10-13 godzin (w tym drzemki)
  • 6-12 lat: 9-12 godzin
  • 13-18 lat: 8-10 godzin
  • 18-60 lat: 7-9 godzin
  • powyżej 60 lat: 5-8 godzin

Długość snu zależy od wieku i uwarunkowań genetycznych. Fizjologiczne zmiany zachodzące w mózgu przyczyniają się to tego, że im jesteśmy starsi, tym zapotrzebowanie na sen jest niższe.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony czy tablety, bezpośrednio przed pójściem spać, utrudnia wydzielanie melatoniny, a więc i moment zaśnięcia. Ustanowienie łóżka miejscem wolnym od elektroniki może zatem ułatwić zasypianie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

O czym mówią nam sny? Specjalista: „Sny prognozują przyszłość”

Jak interpretować sen o kinie i co może on zwiastować?

W jaki sposób odczytywać sny o śmierci bliskiej osoby?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości