Dziecko

Drzemki dzieci w ciągu dnia. Jak długo powinny trwać?

Dziecko

Aktualizacja:

Dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i do którego roku życia należy kłaść je spać w ciągu dnia? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena Komsta psycholog, terapeutka bezsenności.

Małe dzieci potrzebują dużo snu, nierzadko nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Wraz z upływem czasu, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Do którego roku życia kłaść dziecko spać w dzień i w jakich godzinach to robić?

Sposoby na uśpienie dziecka w ciągu dnia

Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się rodzice, jest usypianie dziecka w ciągu dnia. Wieczorem jest to łatwiejszy proces, gdyż mózg wydziela melatoninę, zwaną naturalnym środkiem nasennym. Jak więc pomóc dziecku w popołudniowej drzemce? Sposobów jest wiele.

Najmłodsze dzieci najczęściej zasypiają po karmieniu, przy karmieniu albo w trakcie ssania smoczka. Starsze dzieci potrafią już zasnąć na leżąco.

– przyznał gość programu.

Niektóre dzieci potrzebują więcej wsparcia rodzica w zapadnięciu w sen ze względu na swój temperament, są tzw. high need babies - wymagające dzieci, które dłużej potrzebują bliskości rodzica, żeby wyregulować swoje emocje, obniżyć pobudzenie i zasnąć.

Ile drzemek powinno mieć małe dziecko w ciągu dnia?

Nie ma żadnych naukowych wyliczeń co do liczby drzemek i ich długości. Jest to zmienna, która zależy przede wszystkim od dnia. Dziecko, które w danym dniu było aktywne, może potrzebować więcej odpoczynku i drzemek.

Statystycznie w pierwszym roku życia dzieci mają od 1 do 4 drzemek dziennych, między 1 a 2 urodzinami mają 1-2 drzemki, a po 3 urodzinach jedną lub już całkowicie rezygnują z drzemek.

O której godzinie nie powinniśmy już kłaść dziecka na drzemkę?

W przypadku niemowląt, które mają jedną drzemkę w ciągu dnia, warto zadbać o to, żeby zaczynała się w okolicach południa lub wczesnym popołudniem. Położenie dziecka w późniejszych godzinach może wpłynąć na problemy z wieczornym zasypianiem.

Jak dziecko odzwyczajać od drzemki?

Jednym ze sposobów jest poczekanie, aż dziecko samo zrezygnuje z południowej drzemki na rzecz innych zajęć. Zamiast snu możemy również zaproponować dziecku spokojną zabawę połączoną z odpoczynkiem.

Zobacz też:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości