Domowe eksperymenty dla dzieci - proste i pożyteczne. "Nauka jest wszędzie, również przy śniadaniu"

Dziecko


W związku z epidemią koronawirusa dzieci uczą się zdalnie, spędzając czas w domu z rodzicami. Jak oderwać je od telefonu? Proponujemy proste zabawy edukacyjne, które nie wymagają trudno dostępnych rekwizytów ani specjalnych umiejętności. Kilka eksperymentów pokazali nam popularyzator nauki Karol Wójcicki i jego córka Ada.

Domowe eksperymenty

Doświadczenia i zabawy edukacyjne dla dzieci mogą być naprawdę bardzo proste, a jednocześnie pożyteczne. Możemy cieszyć się nimi wspólnie z maluchami nawet podczas codziennych, zwykłych zajęć.

Mija nam szósty tydzień kwarantanny. Nikt nie wie, czy jest poniedziałek, wtorek, środa czy lipiec. W związku z tym przygotowaliśmy kilka eksperymentów, którymi można się pobawić. A z nauką jest to fajnego, że ona jest wszędzie, można ją odnaleźć w każdym momencie naszego życia, w każdym momencie dnia, również przy śniadaniu

- podkreśla populatyzator nauki Karol Wójcicki.

Zabawy edukacyjne

Jak odróżnić jajko ugotowane od surowego

Proste doświadczenie polegające na zatrzymaniu szybko obracającego się jajka. Ugotowane - po puszczeniu pozostanie w bezruchu. Surowe - znowu zacznie się kręcić.

Dzieje się tak dlatego, że my zatrzymujemy tylko skorupkę, a surowe w środku cały czas się kręci. Dzięki temu wprawia całe jajko w ruch

- wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak wykorzystać szklankę lub dzbanek do skonstruowania prostej soczewki odwracającej obraz

Za szklanką umieścimy strzałkę. Po nalaniu wody strzałka zmieni kierunek.

Szklanka z wodą zadziała jak soczewka, dzięki czemu odwraca się obraz

- tłumaczy Karol Wójcicki w Dzień Dobry TVN.

Jak zrobić z jajka gumową piłkę do zabawy

Obrane, ugotowane jajko umieszczamy na szyjce butelki, na której dnie jest mała świeczka. Podgrzane powietrze sprawi, że jajko zacznie się kurczyć i samo wpadnie do środka.

Potem to jajko nadaje się na pastę jajeczną

- żartuje nasz gość.

Jak zaparzyć herbatę przy pomocy praw aerodynamiki

Torebkę z herbatą przyczepiamy do balonika. Następnie przy pomocy strumienia z suszarki przetransportujemy ją bezdotykowo do kubka z wodą.

W ten sposób możecie bawić się strumieniem powietrza. Strumień oblepia balon i w ten sposób można się bawić przy śniadaniu

- zachęca popularyzator nauki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot