Dziecko

Dlaczego dzieci seplenią? Kiedy konieczna jest wizyta u logopedy?

Dziecko

Aktualizacja:

Seplenienie dziecka jest z jednej strony uroczym zjawiskiem, z drugiej zaś może niepokoić rodziców. Kiedy „psieplasiam” jest jeszcze kwestią wieku, a kiedy wadą wymowy? I w jakich przypadkach należy udać się do logopedy?

Dlaczego dziecko sepleni?

Z fonetyki artykulacyjnej wiemy, jak należy wymawiać poszczególne głoski. Seplenienie, inaczej sygmatyzm dotyczy 12 głosek. Wyróżniamy trzy szeregi: [ ś ź ć dź], [ s z c dz], [ sz rz cz dż]. W przypadku wymowy każdej głoski inaczej układa się język i wargi.

Seplenienie polega na tworzeniu głoski nieprawidłowo, polega na zmianie miejsca artykulacji np. seplenienie między zębowe, bądź polega na zamianie głosek w obrębie tych szeregów np. śamoczód zamiast samochód, albo safa zamiast szafa.

Neurologopeda Marcelina Przeździęk przyznała, że nie ma czegoś takiego jak seplenienie fizjologiczne, a każdą nieprawidłowość w artykulacji należy skonsultować z logopedą.

Tutaj trzeba zwrócić uwagę na wiek dziecka, bo oczywiście są odpowiednie normy i nie zawsze jest to nieprawidłowe

-zauważyła w studiu Dzień dobry TVN neurologopeda.

Dzieci do 3. roku życia mają tendencję do np. międzyzębowej realizacji głosek [ s z c dz] - najczęściej. W 4 roku życia powinny być one wymawiane już poprawnie. Dopiero w 5. Roku zycia pojawiają się głoski [sz rz cz].

Przyczyny seplenienia

Jak zauważyła neurologopeda, nie ma jednej przyczyny seplenienia. Są one różne. Do najczęstszych zaliczamy: skrócone wędzidełko języka, obniżoną sprawności pracy warg i języka: brak pionizacji, nieprawidłowy typ połykania, nieprawidłowy ustny tor oddychania, obniżone napięcie mięśniowe w obrębie warg, języka i policzków.

>>>Zobacz też: Wędzidełko podjęzykowe – czy warto je podcinać?

Jak pozbyć się seplenienia?

Kiedy zauważymy nieprawidłowości w artykulacji należy udać się do logopedy. Nie ma uniwersalnych ćwiczeń na seplenienie. To logopeda po sprawdzeniu, jakie są uwarunkowania danej wady wymowy dobiera odpowiednią metodę i terapię. Są to ćwiczenia, które również możemy wykonywać w domu.

>>>Wady zgryzu u dzieci. Jakie są przyczyny i jak je leczyć?

>>>Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości