Dziecko

Dieta w czasie laktacji – obalamy najpopularniejsze mity. Co z warzywami kapustnymi i żywnością alergizującą?

Dziecko

W czasie laktacji wiele matek zastanawia się, co jeść, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. W Internecie znaleźć można wiele mitów dotyczących diety matki karmiącej. Co zatem spożywać, a czego unikać? O czarnej liście produktów opowiedziała nam Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny.

Dieta w czasie laktacji – fakty i mity

W diecie matki karmiącej często odradza się wzdymające produkty tj. nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne, czy cebulę w obawie przed wystąpieniem kolek u dziecka. Jak przyznała specjalistka, jest to najstarszy mit opowiadany z pokolenia na pokolenie. - Pokarm wpływa głównie na mamę, nie na dziecko – wyjaśniła. Kolejne fałszywe doniesienia, o które bardzo często pytają w gabinecie kobiety to rzekomy wpływ piwa na pobudzenie laktacji. Katarzyna Gąsior sprostowała te wiadomości i przyznała, że trunek alkoholowy zadziałać może tylko w odwrotną stronę, gdyż wpływa na oksytocynę, czyli hormon odpowiedzialny za pobudzenie do produkcji mleka. Specjalistka zaalarmowała również, że używki są całkowicie zakazane w diecie matki karmiącej. Co z żywnością alergizującą?

- Najnowsze badania naukowe pokazują, że nie powinno się z diety wyłączać tych produktów alergizujących tj. cytrusy, mleko, nabiał czy orzechy, ponieważ nie zabezpieczy to naszego dziecka przed alergią - powiedziała.

Wszelkie nietolerancje pokarmowe sprawdzić należy u lekarza, a dopiero później wraz ze specjalistą można ustalić dietę eliminacyjną.

Szczepienia w trakcie karmienia

Liczne badania potwierdzają, że mleko matki nie jest dla dziecka źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wręcz przeciwnie stanowi ono dla niemowlęcia ochronę immunologiczną, nawet jeśli matka zarażona jest koronawirusem.

- Covid-19 nie jest przeciwskazaniem do karmienia piersią. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne uznało, że matki zakażone koronawirusem powinny karmić dzieci, ponieważ z mlekiem matki przedostają się przeciwciała, które chronią dziecko - powiedziała specjalistka.

Co ze szczepieniem w trakcie karmienia? Czy jest ono zalecane? W tym przypadku lekarze ginekolodzy również są zgodni. Oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego brzmi: rekomendujemy sczepienie się przeciw Covid-19 w czasie karmienia piersią. - Komplikacje pocovidowe mogą być na tyle duże, że warto po tę szczepionkę sięgnąć - podsumowała Katarzyna Gąsior.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Laktacja w sytuacjach szczególnych – bez ciąży, w ciąży, po cesarce

Dieta w ciąży - podstawowe informacje. Czy dieta dla ciężarnej musi być restrykcyjna?

Ciąża po przeszczepie serca. "Emocje były ogromne, ze szczęścia płakałam"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości