Dziecko

Czy celebrować oceny i świadectwo dziecka?

Dziecko

Jutro zakończenie roku szkolnego. Świadectwo, czyli podsumowanie całorocznej pracy dziecka, dla niektórych rodziców jest powodem do dumy, dla innych wręcz odwrotnie. Czy celebrować oceny i świadectwo dziecka? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Edyta Plich, dyrektor firmy edukacyjnej i Sylwię Anderson-Hanney, nauczycielkę i trenerkę umiejętności wychowawczych.

Koniec roku szkolnego

Już jutro Instagram zaleją zdjęcia świadectw. Rodzice będą raczej publikować zdjęcie tych świadectw, które zostały wyróżnione czerwonym paskiem. Trend ten nie podoba się zwłaszcza Edycie Plich.

Świat się zmienił, a te paski wciąż są najważniejsze. Nie wydaje mi się to być mądrym pomysłem. Świadectwo nie pokazuje progresu, ani włożonej pracy w naukę. W ogóle uważam, że pogoń za ocenami nie jest najlepszym pomysłem. Nie we wszystkim można być też najlepszym. Warto usiąść z dzieckiem już na początku roku szkolnego i przedyskutować, jaki jest cel naszego dziecka w tym roku.

- zwróciła uwagę Pani Edyta, która dodała, że lepiej skupić się na pasjach naszego dziecka, a świadectwo nie zawsze je odzwierciedla.

Sylwia Anderson-Hanney jest przeciwnikiem wszelkich skrajności. Nie jest też zwolenniczką ocen. Trenerka umiejętności wychowawczych jest zdania, że należy docenić włożony przez dziecko wysiłek. To uczy dzieci wytrwałości, dążenia do osiągania jakichś rzeczy.

Najlepiej, żeby dziecko uczyło się dla siebie, z ciekawości, chęci rozwoju. Bo tak naprawdę oceny nie gwarantują sukcesu w życiu. Z tego też powodu uważam, że nie powinno się dziecka specjalnie nagradzać za świadectwo.

- przyznała Pani Sylwia.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości