Dziecko

Częsty katar u dziecka. Czy powinien niepokoić rodziców?

Dziecko

Aktualizacja:

Jesień i zima to sezon częstych infekcji dróg oddechowych u dzieci. W tym czasie większość maluchów zmaga się z uciążliwym katarem. Jak temu zaradzić i co zrobić, gdy nasza pociecha budzi się z zatkanym nosem? O tym mówiła dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Czym jest katar i jak powstaje?

Katar, zwany nieżytem nosa to nic innego, jak zapalenie błony śluzowej. Zapalenie to może mieć charakter ostry i przewlekły. Najczęstszymi objawami, na jakie skarżą się pacjenci są: obrzęki, uczucie zatkania, wyciek, świąd, kichanie czy zaczerwienienie błony śluzowej. Katar możemy także podzielić na infekcyjny, wywoływany przez wirusy oraz alergiczny.

Katar infekcyjny to jest główna przypadłość u maluchów. Charakteryzuje się trzema fazami. Pierwsza to tzw. faza naczyniowa, kiedy wirus wpada na nabłonek dróg oddechowych, niszczy go i objawia się tym, że zaczyna się lejący katar z nosa. Kolejną fazą jest faza komórkowa, która objawia się gęstym katarem. Ostatni etap to faza bakteryjna

– tłumaczyła dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Czy notorycznie zatkany nos u malucha powinien nas niepokoić? Zdaniem lekarki – nie. Katar w rozwoju dzieci jest czymś naturalnym. Przyjmuje się, że przedszkolaki mogą przechodzić nawet do dziesięciu infekcji rocznie.

W głowach rodziców czerwona lampka powinna się zapalić, gdy nieżyt nosa trwa dłużej niż trzy tygodnie . Wówczas niezbędna jest szersza diagnostyka, która często wskazuje na przewlekłe zapalenie zatok.

Przyzwoity żłobkowych i przedszkolak prawie cały rok chodzi z gilem, mniejszym albo większym. Dlaczego? Okres dzieciństwa to okres szkolenia układu immunologicznego. Przeciętny przedszkolak może chorować osiem, a nawet dziewięć razy w roku

- wyjaśniała pediatra.

Kiedy nie puszczać dziecka z katarem do przedszkola?

Pierwsze dni infekcji są kluczowe zarówno dla malucha, jak i jego rówieśników. W dniu, w którym dziecko budzi się w zatkanym nosem, należy wstrzymać się od wysyłania go do żłobka bądź przedszkola. Dlaczego? Ponieważ w fazie początkowej infekcja jest najbardziej zaraźliwa.

Jak ten katar już trwa cztery czy pięć dni, to dziecko nie zaraza, wtedy można posłać je do żłobka lub przedszkola

– mówiła dr Aneta Górska-Kot w Dzień Dobry TVN.

Jak leczyć katar?

Wielu rodziców nurtuje pytanie, jak pomóc dziecku z uciążliwym katarem. Najważniejszym krokiem w leczeniu objawowym jest oczyszczanie nosa. Małym dzieciom możemy pomóc, odciągając wydzielinę specjalnym urządzeniem, starsze dzieci zachęcamy do wydmuchiwania nosa. Istotne jest także wietrzenie pomieszczeń oraz zachęcanie malucha do spożywania dużej ilości płynów.

Jeśli nos jest zatkany, w pierwszej fazie należy odciągać wydzielinę oraz dużo pić. Jeżeli wydzielina zrobi się gęsta, to trzeba ją rozrzedzać

– podkreślała lekarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Gala MTV EMA 2020 w czasach pandemii. Kto otrzymał najwięcej statuetek?

Ola Żebrowska w wannie z dzieckiem. "Tyle miłości!"

Edyta Górniak odchodzi z Instagrama. Jaki jest powód tej decyzji?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości