Dziecko

"Moja córka ubiera się zbyt seksownie!" Co robić? Jak z nią rozmawiać?

Dziecko

Aktualizacja:

Jak powinny ubierać się nastolatki? Czy rodzice powinni ingerować i „cenzurować” strój nastoletniego dziecka? Gdzie należy postawić granice w wolności decydowania o wyglądzie nastoletniego dziecka? Na te pytania w studiu Dzień Dobry Wakacje odpowiedziały: Tatiana Mindewicz–Puacz, Magdalena Lubacz i Magdalena Modra.

  • Jak powinny ubierać się nastolatki?
  • Czy rodzice powinni ingerować w strój dziecka? Jak to robić?

Więcej: 

Jak ubrać się na pierwszą randkę?

Tatiana Mindewicz–Puacz – ekspertka ds. kampanii społecznych, Magdalena Lubacz – zwyciężczyni 3 edycji Projekt Lady oraz Magdalena Modra, aktorka, prezenterka, mama dwóch córek, były gośćmi w studiu Dzień Dobry Wakacje.

Zobacz:

Efekt lolity. Nastolatki chcą być sexy

Jak powinny ubierać się nastolatki?

Nastolatki powinny przede wszystkim ubierać się przyzwoicie. Co to znaczy? To bardzo obszerne pojęcia, ale chodzi o to, że strój musi być dopasowany zarówno do wieku, jak i okazji.

Dlaczego nastolatki obecnie ubierają się zbyt wyzywająco? To wynik promowanych aktualnie trendów w modzie, ale też braku zainteresowania ze strony rodziców rodziców. Nie chodzi o to, żeby nastolatka chodziła cały czas zakryta, ale ktoś powinien pokazać jej, że zakładając krótką spódniczkę, warto zrezygnować z gołego brzucha, odsłoniętych ramion czy dużego dekoltu.

Czy rodzice powinni ingerować w strój dziecka? Jak to robić?

Czy ingerencja w strój dziecka ze strony rodziców jest potrzebna? Nie zawsze, ale czasem - tak.

Ja rozmawiam z moją córką, staram się żeby ona sama postawiła sobie granicę. Jeżeli uważam, że wygląda chwilami wyzywająco, mówię do niej: 'Stań przed lustrem i oceń, czy naprawdę jest ok. Odpowiedz sobie, co chcesz osiągnąć swoim wyglądem, czy chcesz zwrócić na siebie uwagę, kogo uwagę'. Ja chcę, żeby sama zobaczyła, że coś jest nie tak - powiedziała Magdalena Modra.

Więcej: Jak rozmawiać z nastolatkiem? Porady

Nie mogę wszystkiego zabronić. Są wyjścia, wakacje, wtedy pozwalam na więcej, na inny wygląd. Kiedy jest szkoła, oczywiście jest inaczej - dodała Modra.

Więcej: Jak dogadać się z nastolatką?

Co na ten temat sądzi Tatiana Mindewicz–Puacz?

My w rozmowie z dzieckiem musimy być dobrym sparing-partnerem (...) Musimy pozwolić trenować, ale tak żeby nie stanowić zagrożenia. Nie możemy przyjąć roli kogoś z góry - powiedziała Tatiana Mindewicz–Puacz. - To że dzieci się buntują, to jest super. Muszą jednak wiedzieć, jaką odpowiedzialność mają i jaki przekaz ma ich ubiór.

Więcej: 

Mała czarna - jak wybrać?

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości