Dziecko

Biżuteria z bursztynu dla niemowląt. Niebezpieczny trend, czy remedium na ząbkowanie?

Dziecko

Autor:
Patrycja
Sibilska
Leżące niemowlę

Biżuteria z bursztynu zyskuje coraz większą popularność wśród rodziców na całym świecie. Ten eko trend postanowili wykorzystać producenci z branży dziecięcej, reklamując biżuterię z bursztynu dla niemowląt, jako naturalny i bezpieczny sposób na bolesne ząbkowanie. Eksperci jednak są innego zdania, ostrzegają przed niebezpieczeństwem i to śmiertelnym!

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ząbkowanie spędza młodym rodzicom sen z powiek

Dosłownie. Ząbkujące niemowlę, to koszmar każdego rodzica. Maluch płacze, jest marudny, nie ma apetytu, rodzic nie śpi, zamartwia się i histerycznie poszukuje ratunku, najczęściej w Internecie.. Fora pełne są rad, zarówno dobrych, jak i tych, które są wręcz niebezpieczne. Jeśli dodamy do tego hasła 'eko, naturalnie, polecane przez celebrytów', to już właściwie czują, że odkryli nowe lądy, a po zakupie, w tym wypadku naszyjnika z bursztynem, ich życie stanie się błogie, umysł wolny od trosk, a przede wszystkim będą super rodzicami, którzy uwolnią cierpiące dziecko od bólu. Stop.

 „Uduszenie jest główną przyczyną śmierci dzieci poniżej pierwszego roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci w wieku od 1 do 4 lat.”

Według Centers for Disease Control and Prevention, CDC (Centrala Kontroli i Prewencji Chorób - agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej) i dotyczą społeczeństwa amerykańskiego, przyczyną 85 proc. nagłej śmierci niemowląt jest uduszenie.

Temat uduszenia z racji statystyk zdarza się bardzo często, głównie z powodu SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej), jednak do uduszenia może dojść także poprzez zadławienie czy zaciśnięcie wokół szyi uniemożliwiające samodzielne oddychanie. Do tego może prowadzić biżuteria dziecięca, w tym tytułowa biżuteria z bursztynu dla niemowląt.

Z tego właśnie powodu Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP), Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zakaz sprzedaży w aptekach biżuterii dziecięcej.

Amerykańska Akademia Pediatrów jasno stwierdza, że małe dzieci nie powinny nosić żadnych koralików na ząbkowanie, ponieważ ryzyko uduszenia jest zbyt wysokie. W Kanadzie wydano nakaz opatrywania produktu ostrzeżeniem o groźbie uduszenia, także we Francji i Szwajcarii wydano zakaz sprzedaży w aptekach korali z bursztynu na bolesne ząbkowanie.

Bursztynowy biznes

Na stronach sklepów oferujących bursztynowe wyroby dla niemowląt czytamy:

'Bursztyny na ząbkowanie wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Kwas bursztynowy, uwalniany do krwiobiegu pod wpływem ciepła skóry, przyspiesza gojenie się dziąseł malucha oraz może zmniejszać ślinienie poprzez regulację pracy gruczołów ślinowych. Co więcej, wycisza i relaksuje dziecko, ułatwia mu zasypianie i wspomaga dobry sen. Bursztyn dostarcza także cennych jonów ujemnych, które pozytywnie wpływają na pracę tarczycy oraz poprawiają zdolność organizmu do regeneracji.

Bursztynowa biżuteria na ząbkowanie z naszego sklepu jest w pełni bezpieczna dla dzieci. Wytrzymałe sznurki naszyjników i bransoletek mają supełki między kamyczkami, co zapobiega rozsypaniu się koralików, gdy dojdzie do zerwania się ozdoby. Minimalizuje to ryzyko połknięcia kuleczek przez dziecko. Biżuteria posiada również hipoalergiczne zapięcie.'

Nawet jeśli z rozerwanego naszyjnika uwolni się zaledwie jeden koralik, rodzice muszą być świadomi, że może on być przyczyną uduszenia.

Fakty naukowe na temat bursztynu

Bursztyn w pierwotnej postaci, w normalnych warunkach ciśnienia i temperatury jest nierozpuszczalny w wodzie, w niewielkim stopniu rozpuszcza się tylko w niektórych rozpuszczalnikach organicznych tj. alkohol etylowy, eter naftowy czy benzen.

Ciekawostką jest, że w najlepszych okazach kamienia, kwasu bursztynowego jest od 3 do 8%. Jak zatem przy tak niskiej procentowo zawartości kwasu bursztynowego, funkcji skóry (ochronnej), temperaturze pomieszczeń w jakich przebywa najczęściej niemowlę, miałoby dojść do uwolnienia leczniczego składnika?

Jak zminimalizować dolegliwości związane z ząbkowaniem?

Warto w domu mieć sprawdzone środki na gorączkę, biegunkę i bezpieczne żele do smarowania dziąseł. Można także masować miejsca, w których wyżynają się pierwsze ząbki maluszka.

Często bolesnemu ząbkowaniu towarzysza również biegunki i wymioty związane ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Spuchnięte dziąsło jest narażone na ataki bakterii, które w następnej kolejności dostają się do przewodu pokarmowego i wywołują rozwolnienie lub wymioty.

Jeżeli dziecko wymiotuje po każdym posiłku, a jego skóra staje się wiotka i pomarszczona, powinno zostać jak najszybciej przebadane przez lekarza.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości