Dziecko

Przygotowuj dziecku aromatyczną kąpiel. Ekspert: „Zapachy to jeden z podstawowych kanałów wspomagania rozwoju”

Dziecko

Już od dawna wiadomo, że zioła mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm, dlatego są one obecne m.in. w medycynie i kosmetykach. Warto też dodawać je również do kąpieli dla dzieci, dzięki czemu czynność ta będzie dla nich przyjemniejsza i przyniesie im zdrowotne korzyści. Zapytaliśmy eksperta, o czym należy pamiętać podczas jej przygotowywania.

Aromatyczne kąpiele dla dzieci - czego używamy?

Kąpiele wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z czynnością higieniczną, która pozwoli oczyścić ciało. Warto jednak podejść do nich jako do pewnych rytuałów wpływających pozytywnie na nasze zdrowie oraz zmysły. Tyczy się to również najmłodszych, dla których kąpiel nie musi być jedynie obowiązkiem wpisanym w rytm dnia. Dlatego też warto dodać do niej zioła, które ponadto będę miały korzystny wpływ na organizm. W jakiej formie możemy ich użyć?

Naparu zimnego, takiego zimnego wyciągu i wywaru, i nawet maceraty. Jeżeli nie mamy na to czasu – ewentualnie olejki, ale polecam robić olejki samemu. To jest troszeczkę więcej roboty, ale też dużo więcej przyjemności i też dużo więcej zapachów się roznosi po domu, a zapachy to jest podstawa, jeden z podstawowych takich kanałów wspomagania rozwoju małego dziecka

- wytłumaczył w Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Aromatyczne kąpiele z ziołami doskonale wpływają na jakość snu dziecka, funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, na krążenie czy na kondycję skóry i układów: oddechowego oraz pokarmowego.

Jak przygotować aromatyczną kąpiel ziołową dla dziecka?

Nasz ekspert przyznał, że nawet podczas terapii dzieci wykorzystuje się kąpiele w wymiarze całkowitym - to jest 7 dni w tygodni w ramach wizyty na basenie lub w domu, w wannie. Wtedy jednak nie chodzi o aspekt higieniczny lecz o doświadczenia zmysłowe. Jak przygotować taką przykładową aromatyczną kąpiel?

Najprostsza rzecz na świecie. Do woreczka, takiego ażurowego, wrzucamy zioła, które my sami lubimy, na które pozytywnie reagujemy. (…) Unikamy tego, żeby dziecko sobie włożyło do buzi kawałek takiego liścia, ale przelanie wody letniej przez taki woreczek – czyli zawieszamy taki woreczek na kranie – już wystarcza do tego, żeby ta kąpiel była niesamowicie aromatyczna

- opowiedział Paweł Zawitkowski.

Jedną z takich przykładowych roślin może być rozmaryn, który wykazuje właściwości pobudzające. Nie poleca się go więc podczas kąpieli na dobranoc, gdy dziecko ma zasnąć, za to doskonale sprawdzi się rano lub w ciągu dnia.

Czy zioła mogą uczulić?

Choć jak wiemy, niezliczone są dobroczynne właściwości ziół, to niestety może zdarzyć się, że któreś z nich wywoła uczulenie u dziecka. Dlatego też przed dodaniem któregoś z nich do kąpieli, najpierw sprawdzamy na własnej skórze czy nie zachodzi reakcja alergiczna. U dziecka bowiem taka tendencja bywa bowiem odziedziczona po rodzicach.

Bierzemy sobie watkę, pocieramy o daną roślinę, ewentualnie wyciąg z danej rośliny, i w takich wrażliwych miejscach skóry, czyli np. brzuch, to może być dłoń albo przedramię najlepiej, bo ono jest bardzo wrażliwe – tam, gdzie zazwyczaj robi się testy – pocieramy tą watką o skórę i czekamy, czy wychodzi jakaś reakcja uczuleniowa

- wyjaśnił fizjoterapeuta.

Nasz specjalista radził też, by uważać na niektóre olejki eteryczne, które mogą w niepożądany sposób wpłynąć na drogi oddechowe lub również doprowadzić do wystąpienia uczulenia.

Zobacz też:

Niebezpieczne substancje w domu. Jak chronić przed nimi dzieci?

Rysunek dziecięcy to nie tylko dekoracja. Terapeuta: "Rodzic powinien traktować go jako formę komunikacji"

Pierwsze słowo, czyli kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Neurologopeda: „Płeć męska jest czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o opóźnienie mowy”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości