Dziecko

Alimenty na dziecko. Jak obliczyć ich wysokość?

Dziecko


Alimenty na dziecko mają na celu zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych. Jak obliczyć wysokość świadczeń alimentacyjnych? Jak skutecznie ściągać alimenty? Jak działa fundusz alimentacyjny? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat, Eliza Kuna.

Mianem alimentów określa się nie tylko świadczenia w pieniądzu, ale również osobiste starania rodziców dotyczące wychowania dziecka oraz sprawowania opieki nad nim oraz dostarczanie dziecku niezbędnych przedmiotów materialnych.

>>> Zobacz także:

Dla kogo alimenty?

Wiele osób zakłada, że alimenty przysługują tylko na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Nie jest to prawda. Obowiązek alimentacyjny istnieje do czasu osiągnięcia możliwości samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Oznacza to, że alimenty mogą być przyznane nawet na osobę pełnoletnią, która jednak kontynuuje naukę, przez co nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej w celu własnego utrzymania.

Jak obliczyć wysokość alimentów?

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dzieci i możliwości zarobkowych zobowiązanego. Zgodnie z tymi uregulowaniami każda sytuacja jest więc oceniania przez sąd indywidualnie, z najwyższą starannością.

Usprawiedliwionymi potrzebami dziecka są w szczególności koszty związane z:

 • wyżywieniem,
 • zapewnieniem korzystania z mediów (takich jak: woda, prąd, gaz, Internet, telefon, telewizja),
 • edukacją,
 • kulturą fizyczną,
 • ochroną zdrowia i leczeniem,
 • wypoczynkiem i
 • rozrywką.

Na podstawie przedstawionych faktur sąd sumuje wydatki, następnie analizuje, które z nich są niezbędne, a na końcu ustala wysokość alimentów. Przy tym ostatnim bierze również pod uwagę możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentacji.

Wysokość alimentów może być ustalona w wyroku sądu bądź w ugodzie sądowej. Ponadto rodzice mogą ustalić alimenty samodzielnie na zasadzie swobody umów.

Rzadko się zdarza, aby w Polsce alimenty przekraczały 2 tys. zł.

Z moich obserwacji wynika, że przeciętne alimenty wynoszą między 800 a 1200 zł w aglomeracjach miejskich.

- powiedziała adwokat, Eliza Kuna.

Ściągalność alimentów

Polska jest na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o ściągalność alimentów. Według oficjalnych statystyk problem ich niepłacenia dotyka ok. miliona dzieci w Polsce.

Aby uniknąć ściągania alimentów z wynagrodzenia, osoby zobowiązane pracują "na czarno", często zmieniają rachunki bankowe, przepuszczają majątek przez spółkę, a także przepisują majątek na przykład na nową partnerkę. Co zatem zrobić?

Na pewno dobrym instrumentem jest to co pojawiło się w ostatnich latach w ustawodawstwie, czyli droga karna. (...) Matka, która nie otrzymuje alimentów i trwa to dłużej niż 3 miesiące może pójść do prokuratury, na policję, i powiedzieć <<to już jest przestępstwo>>. Coraz skuteczniej policja i prokuratura podejmują ściganie takiej osoby.

- powiedziała adwokat, Eliza Kuna.

Fundusz alimentacyjny - jak działa?

Jeśli egzekucja alimentów jest nieskuteczna, ratunkiem może być fundusz alimentacyjny. Aby jednak otrzymać z niego pieniądze, trzeba spełnić kilka warunków:

 • dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 800 zł,
 • alimenty zostały przyznane lub zatwierdzone przez sąd, a ich egzekucja okazała się bezskuteczna,
 • alimenty zostały przyznane dziecku od rodzica,
 • osoba uprawniona do alimentów nie ukończyła 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - nie ukończyła 25 lat.

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości