Dziecko

Alex ma 12 lat i zjechał na nartach z Mont Blanc!

Dziecko

Aktualizacja:

Alexander Piegza ma 12 i jest ski alpinistą. Nastolatek mimo młodego wieku ma już na swoim koncie zjazd z najwyższego szczytu Europy. O swojej pasji Alex opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszył mu tata Przemysław, instruktor narciarstwa.

12-latek na Mont Blanc

Alexander Piegza jest pierwszym Polakiem w tak młodym wieku, który wszedł i zjechał na nartach z Mont Blanc.

Było to drugie wejście Alexa i jego taty na najwyższy szczyt Europy. Rok wcześniej nie wzięli ze sobą nart, czego później bardzo żałowali.

Dla nas to takie naturalne, że wspinamy się na szczyt po to, żeby zjechać z niego na nartach. Kiedy weszliśmy na Mont Blanc żałowaliśmy, że nie wzięliśmy nart. 10 miesięcy później wybraliśmy się już z nartami.

- przyznał Przemysław Piezga.

Co więcej, zazwyczaj wspinaczka na Mont Blanc trwa około trzech dni. Alexowi i jego tacie za pierwszym razem udało się wejść na górę w 15 godzin. Za drugim razem dokonali tego w 12 godzin! Trzeba dodać, że Pan Przemysław i Alex wspinali się z nartami na plecach.

Jakie uczucie towarzyszyło Alexandrowi po zjeździe z Mont Blanc?

Zaskakujące. Dopiero kiedy zjechałem z góry i doszedłem do siebie dotarło do mnie, że zjechałem z najwyższej góry w Europie.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie

Pan Przemysław dodał, że kluczem do bezpieczeństwa podczas wspinaczki na Mont Blanc jest wiedza, umiejętności i doświadczenie, które zdobywa się latami. On jako zawodowy alpinista i instruktor narciarstwa Mont Blanc zna bardzo dobrze. Na szczyt wspinał się już 13 razy.

Kluczowe są warunki pogodowe. Kiedy tam przyjeżdżamy czekamy na sprzyjające warunki, a nie jak robi większość turystów i idzie bez względu na warunki.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości