Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy?

Alergia pokarmowa to patologiczna reakcja organizmu na spożywane produkty, uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi. Jedną z najczęściej występujących i groźnych dla zdrowia jest alergia na orzeszki ziemne. Z tego też powodu od 2000 roku pediatrzy zalecali, aby nie podawać orzechów bądź czegokolwiek, co może je zawierać, dzieciom poniżej trzeciego roku życia. Jednak z najnowszych badań wynika, że spożywanie przez maluchy w pierwszych latach życia pokarmów zawierających orzechy może zminimalizować ryzyko alergii aż o ponad 80 proc., ponieważ ciało będzie postrzegać je jako znajomą substancję. O komentarz do tych badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN alergolog i pediatrę Annę Wójtowicz.
  • Alergia pokarmowa - najnowsze badania
    • Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy
      • Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne
        • Alergia pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią
          • Schemat żywienia niemowląt z alergią pokarmową

            Nie ma dokładnej odpowiedzi, co powoduje powstanie alergii pokarmowej u niemowląt, choć istnieją zdania, że jest to przypadłość uwarunkowana genetycznie. Najbardziej narażone na wystąpienie schorzenia są najmłodsze dzieci, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze dojrzały. Aby móc zdiagnozować i znaleźć konkretny powód, dlaczego malec choruje, zazwyczaj zleca się jego mamie (karmiącej piersią) obserwację swojego sposobu odżywiania. Dzięki temu można stwierdzić, jaki dokładnie produkt uczula dziecko, a co za tym idzie, czego mama, w diecie karmiącej, powinna unikać.

            Alergia pokarmowa - najnowsze badania

            Jak wynika z najnowszych badań, dzieci powinny spożywać produkty zawierające w składzie orzechy od wczesnych lat.

            Tak, to prawda, wprowadzanie potencjalnie alergizujących produktów do diety dziecka chroni je przed rozwinięciem alergii

            - potwierdziła Anna Wójtowicz, a następnie dodała:

            U nas też się bardzo to zmieniło. W 2000 roku absolutnie nie wolno było podawać jakichkolwiek alergenów, a w rodzinach obciążonych alergią było to niemal zakazane. Po jakimś czasie zaobserwowano jednak, że takie postępowanie nie zahamowało rozwoju alergii. Wręcz odwrotnie - spotęgowało.

            4-6 miesiąc życia dziecka to tak zwane okienko immunologiczne – właśnie wtedy organizm uczy się tolerancji alergenów. Zaleca się więc, aby w tym okresie powoli wprowadzać do diety dziecka różne produkty - nie tylko jarzynki, od których często rodzice zaczynają, ale również mięso i gluten. Im większa różnorodność produktów, tym większa różnorodność mikroflory, która decyduje o tolerancji. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że podawane produkty nie mogą być wysoko przetworzone i nie mogą stanowić posiłku zastępującego mleko matki. Dzięki nim maluch ma wyłącznie poznawać i uczyć się nowych smaków, dlatego należy zacząć od pół łyżeczki, łyżeczki.

            Wczesne wprowadzanie alergenów jest istotne szczególnie u dzieci genetycznie obciążonych alergią.

            Zdaniem naszego gościa, kobiecie karmiącej nie należy zalecać specjalnych diet eliminacyjnych póki dziecko jest zdrowe (chyba, że sama z powodu alergii nie może czegoś jeść):

            Mama powinna spożywać wszystko to, co zwykle jadała. Alergeny w niewielkich ilościach mogą przenikać do pokarmu, ale to też jest już nauka dla malutkiego organizmu.

            Zobacz też: Jak rozpoznać alergie pokarmowe?

            Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy

            Pierwsze symptomy mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, jak wygląda alergia pokarmowa u niemowlaka . Wśród głównych objawów są m.in.: zaburzenia trawienia, w tym biegunki, bóle brzucha, kolki, wzdęcia, ulewania oraz wymioty, zmiany skórne, w tym wysypka, a także katar.

            Alergia pokarmowa u niemowląt – objawy skórne

            Jak zostało wspomniane wyżej, jednymi z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych objawów występowania u dziecka alergii pokarmowej są zmiany skórne. Wielu zdenerwowanych rodziców, gdy widzi, że na skórze ich dziecka zaczęły pojawiać się plamy, desperacko szuka w Internecie haseł: alergia pokarmowa u niemowląt wysypka . Oczywiście nie każda wysypka u malucha spowodowana jest przez alergię pokarmową. Jednak warto mieć na uwadze, że zmiany skórne zwiastują tę dolegliwość. Dzieje się to z powodu przedostania się przez śluzówkę do organizmu alergenów. Niemowlę staje się wówczas bardzo niespokojne, drażliwe, a jego skórę (głównie twarz, okolice łokci, kolan) pokrywają czerwone plamy i grudki. Skóra jest dodatkowo wyraźnie szorstka i przesuszona.

            Alergia pokarmowa u niemowlaka karmionego piersią

            Karmienie piersią ma dla dziecka niebagatelne znaczenie – podnosi jego odporność i w znaczny sposób obniża ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Jednak gdy u dziecka karmionego piersią zaczynają pojawiać się objawy alergii pokarmowej, mama zmuszona jest do przejścia na dietę eliminacyjną.Dietę eliminacyjną zaleca lekarz. Jest to działanie bardzo żmudne i czasochłonne, ale zazwyczaj przynosi dobre rezultaty. Do najczęstszych alergenów należą: białka mleka krowiego, jajka, orzechy, ryby, cielęcina, cytrusy, soja, kakao. Warto dodać, że alergia pokarmowa u niemowląt karmionych sztucznie występuje częściej niż u tych karmionych piersią.

            Schemat żywienia niemowląt z alergią pokarmową

            Żywienie malucha cierpiącego na alergię pokarmową, wbrew pozorom, nie jest aż tak trudne, jednak powinno odbywać się pod opieką lekarza pediatry. Rozszerzenie diety dziecka zmagającego się z alergią powinno nastąpić, w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym – w piątym miesiącu życia, a w przypadku dzieci karmionych piersią – po szóstym miesiącu życia. Rozszerzenie powinno opierać się na wprowadzaniu kaszy manny, kleików ryżowych, przetartych i gotowanych warzyw oraz surowych owoców. Za pomocą powyższych produktów można przyrządzać gotowe posiłki, np. zupki. Mięso natomiast (zwłaszcza chude i delikatne, jak indyk) podawać można dopiero w trzecim miesiącu rozszerzania diety alergika. Podczas kolejnych miesięcy warto wprowadzać następne rodzaje mięs, np. jagnięcinę, kaczkę, wieprzowinę, a następnie kurczaka. Mięsny posiłek może być uzupełniony np. o gotowanego kalafiora. Warto zadbać o to, by produkty spożywcze, które podajemy alergikowi pochodziły ze sprawdzonego źródła.

            Zobacz także:

            Zobacz film: Wyrok dietetyczny bliźniaków. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości