Parenting

Dziadkowie nie chcą być darmowymi opiekunami? "To są wasze dzieci"

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
edziecko.pl
Warunki babci

Wielu świeżo upieczonych rodziców wychowując dzieci korzysta z pomocy własnych matek i ojców. Niestety bywa tak, że zostają oni przytłoczeni nowymi obowiązkami związanymi z opieką nad wnukami. Część dziadków i babć zwyczajnie się buntuje.

Opieka nad wnukiem - przyjemność czy obowiązek?

Rodzice coraz częściej starają się łączyć karierę z wychowaniem dziecka. Niestety nie zawsze jest to proste, a niekiedy wymaga od nich bardzo dobrej organizacji czasu. Tu często z pomocą przychodzą dziadkowie, którzy będąc już na emeryturze, starają się wesprzeć zabieganych opiekunów, zastępując ich np. w odbiorze malucha z przedszkola, czy opiece podczas choroby.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Choć wielu dziadków nie ma problemu z zajmowaniem się swoimi wnukami, niektórzy z nich podkreślają, że nie może to być "praca na pełen etat". Ponadto tłumaczą, że przejście na emeryturę nie uruchamia w nich automatycznej gotowości do podjęcia się roli opiekuna dziecka.

Czy babcia musi się zajmować wnukiem?

Swoje zdanie wyraziła m.in. jedna z czytelniczek portalu edziecko.pl. Według niej rodzice nie powinni zrzucać obowiązku wychowywania dziecka właśnie na babcie i dziadków. - Ja swojej córce i synowi powiedziałam, że to są wasze dzieci. Też studiowałam mając dzieci i jakoś dałam radę. Tak są nauczeni - wyznała w rozmowie z portalem.

- Wpadną na kawę czy obiad, ale potem wracają do siebie. Ja się z ich dziećmi nie bawię. Zawsze wszystko jest ok. Nie chcę być niewolniczką wnusiów - dodała.

Coraz więcej seniorów stara się aktywnie korzystać ze swojej emerytury. Oczywiście, jeżeli pozwala im na to zdrowie. To świetny czas, aby mogli odpocząć, ale jednocześnie cieszyć się życiem i czerpać z niego dużo radości. Wielu dziadków uwielbia przebywać ze swoimi wnuczkami, a zabawy z nimi sprawiają im przyjemność. Najważniejsze, by oni sami mogli decydować, w jakiej roli jest im najlepiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości