Parenting

Jak zmienia się życie mężczyzny po narodzinach dziecka? "Ma prawo nie wiedzieć, jak się odnaleźć"

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
 Jak pierwsze dziecko zmienia życie mężczyzny?
Jak pierwsze dziecko zmienia życie mężczyzny?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Pojawienie się na świecie pierwszego dziecka jest wielką, życiową rewolucją. Dla mamy i taty to moment pełen wyzwań. O sytuacji kobiet po porodzie czy o połogu mówi się wiele, ale mało uwagi poświęca się ich partnerom. Jak oni odnajdują się w nowej roli? W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym ojcowie - dziennikarz Radosław Mróz i bloger Michał Będźmirowski. Eksperckiego komentarza udzieliła psycholog Marzena Mawricz.

Narodziny dziecka z perspektywy mężczyzny

Kiedy kobieta i mężczyzna zostają rodzicami, ich dotychczasowe życie zmienia się o 180 stopni. Wyzwaniem jest nie tylko wdrożenie się w nowe obowiązki mamy i taty, ale i uporządkowanie priorytetów w partnerskiej relacji. Jak to wygląda z perspektywy panów?

- Zarówno mama, jak i tata, są wrzuceni na głęboką wodę. Nie ma instrukcji obsługi, jak sobie z tym poradzić - powiedział Michał Będźmirowski, bloger i tata 8-letniego Brunona. - Są stereotypy, gdzie mówi się, że teoretycznie mama jest bardziej przygotowana do roli rodzica. Kiedy poruszam tematy związane z męskością i pozycją mężczyzn w hierarchii tej wartości, to chcę zauważyć, że mężczyzna ma prawo, żeby nie wiedzieć jak się odnaleźć. Doszliśmy do takiego momentu, że jeśli mężczyzna na dzień dobry nie jest w stanie poradzić sobie z rolą ojca, do której nikt nie jest przygotowany, to jest stygmatyzowany przez społeczeństwo - podkreślił Będźmirowski.

Radosław Mróz, dziennikarz TVN24 i tata Filipa i Klary, przyznał, że po narodzinach dziecka, mężczyźni na nowo poznają swoje partnerki.

- To faktycznie jest ten moment, kiedy widzimy tę osobę z zupełnie innej strony. Jest tak, że przez te pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, mężczyzna musi sobie znaleźć miejsce na nowo w tym domu, w tej nowej roli. Mówię to z własnego doświadczenia. Jesteśmy w XXI wieku i możliwości zagospodarowania tej roli dla faceta jest wiele. Nie jestem w stanie nakarmić dzieci piersią, ale mogę ugotować obiad dla mojej żony czy całej rodziny. Wydaje mi się, że potrzebujemy rozpędu, żeby sobie te role doprecyzować. Poza tym nasze partnerki nam podpowiadają, gdzie są te obszary, gdzie możemy im pomóc, gdzie możemy się odnaleźć - stwierdził dziennikarz.

Czy narodziny dziecka wpływają na związek?

Opieka nad noworodkiem jest bardzo wymagająca. Rodzice są zmęczeni, niewyspani. Jest mniej czasu i chęci na seks, długie rozmowy czy wieczorne seanse filmowe we dwójkę. Wiele par może przeżywać wtedy kryzys w związku, bo nie jest już tak, jak było przedtem.

- Zmieniamy się wszyscy, zmienia się absolutnie cały system - powiedziała Marzena Mawricz, psycholog i psychoterapeutka par. - Bardzo często nie jesteśmy przygotowani na to. Jesteśmy zewsząd bombardowani bardzo pozytywnymi obrazkami macierzyństwa, tacierzyństwa. Te obrazki pokazują, że będzie cukierkowo. Ale cukierkowo może dopiero będzie, jak zdamy ten egzamin. To jest potężne wyzwanie dla kobiety i mężczyzny. Kobieta dostaje trochę pomocy od natury, bo dostaje oksytocynę. Ale, co ciekawe, badania mówią, że w tym pierwszym okresie, kiedy tata zbliża się do swojego dziecka, to też dostaje oksytocynę, obniża się testosteron nawet o 30 proc, wiec mężczyzna łagodnieje. Dzieje się tak pod warunkiem, że ojciec daje sobie przestrzeń do bliskości z tym maluszkiem - dodała ekspertka.

Zdaniem Mawricz ojcowie mogą czerpać wiele korzyści ze swojej nowej roli.

- Bycie tatą pomaga w rozwoju dojrzałości psychospołecznej. Zwiększa się kooperacja, współpraca, organizacja. Dużo ważnych rzeczy się pojawia, kiedy tata się zaangażuje, a nie będzie cały czas skupiał się na egocentryzmie i byciu przerażonym, że jest odrzucony. To jest tylko etap - podkreśliła psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości