Parenting

Co mówi o nas charakter pisma?

Parenting

Aktualizacja:

Rozwija umysł, pomaga lepiej zapamiętywać, kształtuje osobowość, a nawet wykrywa niektóre choroby. To - zdaniem naukowców - tylko część korzyści, które daje nam odręczne pisanie. Z okazji Światowego Dnia Pisma Ręcznego porozmawialiśmy o tym, co mówi o nas charakter pisma.

W dobie powszechnego korzystania z komputerów, umiejętność ręcznego pisania może wydawać się staroświecka. Jednak dzieci w polskich szkołach uczą się go nie bez powodu.

Pisanie poprawia koncentrację, rozwija półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywność, a poprawna pozycja przy pisaniu poprawia postawę ciała. Dodatkowo, robienie notatek pomaga w nauce, bo mózg o wiele więcej wtedy zapamiętuje, niż wklepując te same treści na komputerze - zauważyła Urszula Gąszcz, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego

Co mówi o nas charakter pisma?

Analiza grafologiczna pozwala określić cechy charakteru, społeczne, psychologiczne, a nawet talenty osoby piszącej. Z jej pomocą można również rozpoznać niektóre choroby.

Z każdej próbki pisma możemy wyczytać cechy charakteru. Z pismem ręcznym najbardziej kojarzą się nam konstrukcje, czyli to w jaki sposób rysujemy, kreślimy konkretne literki. Bywa, że każdy z nas robi to w zupełnie inny sposób. Na tym polega piękno badania pisma ręcznego, że każda próbka pisma jest inna. Czytamy cechy charakteru nie z konstrukcji pojedynczych literek, tylko z całego zasobu liter. To nie tylko te cechy konstrukcyjne, ale i masa innych – wyjaśniła Karolina Gorzkowska, psychografolog.

Pismo ręczne

Jak podkreśliła Karolina Gorzkowska, pisanie ręczne nie tylko poprawia wyobraźnię, ale i ruchomość ręki. Pisząc, ćwiczymy myślenie, pamięć i przyswajanie nowych informacji. Tym samym, czynność ta wpływa zarówno na nasz rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Zapytana o to, czy dzieci trzeba uczyć pisma łączonego, psychografolog stwierdziła, że indywidualny jego charakter wyrabia się mniej więcej w okresie licealnym i studenckim. To, że jesteśmy uczeni łączenia literek, jest po prostu przyjętym wzorcem, kaligrafią, a cechy indywidualne pojawiają się później.

ZOBACZ: Co tu jest nabazgrane i gdzie się podziały długopisy?

Charakter pisma kształtowany jest przez nasze wychowanie, wykształcenie i doświadczenia. Pismo nie jest tworem stałym i ulega ciągłym zmianom. Ich przyczyną są na ogół różnego typu bodźce lub długotrwałe doświadczenia, np. choroby.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak nauczyć dziecko czytać?

Co to jest dysleksja? Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko

Wspomnienia lat dziecinnych, czyli dlaczego warto pisać pamiętniki dla dziecka

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości