Parenting

Co dziedziczymy w genach po rodzicach?

Parenting

Aktualizacja:

Co dziedziczymy w genach po naszych rodzicach? Które geny odpowiadają za nasz temperament, charakter i wygląd? O temacie dziedziczenia rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

 • Co dziedziczymy w genach po naszych rodzicach?
 • Co możesz odziedziczyć po rodzicach oprócz wyglądu?

Zobacz też:

Jak patrzy facet na kobietę, która mu się podoba?

Co dziedziczymy w genach po naszych rodzicach?

„Jesteś bardzo podobna do mamy, jak dwie krople wody!”, „Cały ojciec!” – ile razy słyszeliśmy takie słowa? Na pewno wiele razy. Nie jest tajemnicą, że rodzice przekazują nam w genach wiele swoich cech, dlatego zwykle jesteśmy fizycznie podobni do mamy lub do taty. Mamy taki sam kolor oczu, włosów, karnację, często mamy zbliżony wzrost do swoich rodziców. Jednak to nie wszystko. Dziedziczmy również niektóre cechy charakteru i skłonności. Jakie cechy dziedziczmy po rodzicach?

Co możesz odziedziczyć po rodzicach oprócz wyglądu?

 • Skłonność do nałogów - jeśli twoja mama lub ojciec pali papierosy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ty również będziesz uzależniony od papierosów. Geny są w 40-60 procentach odpowiedzialne za podatność na uzależnienia.

Zobacz:

 • Fobie - Okazuje się, że jeśli twój rodzic miał lęk wysokości, ty również możesz go mieć. To geny!
 • Dysleksja i dysortografia mogą być dziedziczne, chociaż zdarza się to bardzo rzadko.
 • Inteligencja i osobowość są również dziedziczne - introwersja i ekstrawersja. Jeśli twoja mama jest zawsze uśmiechnięta, a ludzie uwielbiają przebywać w jej towarzystwie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ty również możesz zauważyć u siebie tę cechę - odpowiedzialne za to są geny.
 • Odporność/podatność na stres. Niektóre osoby są bardziej podatne na stres i tę cechę mogą przekazać swoim dzieciom w genach.
 • Poczucie humoru. Przeważnie mówi się, że poczucie humoru jest cechą nabytą, która zależy od środowiska, w którym człowiek dorasta. Okazuje się jednak, że osoby z krótkim allelem genu 5-HTTLPR częściej wykazują pozytywne reakcje, takie jak uśmiechanie się i śmiech. Wyniki badania potwierdzono przy uwzględnieniu różnych grup wiekowych, płci, pochodzenia etnicznego i depresji.
 • Muzykalność - Geny odgrywają szczególnie dużą rolę przy rozpoznawaniu brzmienia i rytmu. Oznacza to, że talent muzyczny to coś, co dostajemy w genach od przodków.
 • Umiejętność wysypiania się w kilka godzin - To bardzo ciekawe odkrycie, ale okazuje się, że niektórzy ludzie mogą spać mniej niż pięć godzin, a mimo tego funkcjonować normalnie. To nie przypadek, a po prostu... geny.
 • Jesteś osobą oszczędną? Podziękuj swoim rodzicom. Skłonność do odkładania pieniędzy w 30 procentach dziedziczymy. Niektórzy ludzie są genetycznie bardziej skłonni do oszczędzania pieniędzy – bez względu na poziom ich dochodów, płeć i wykształcenie.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości